Pētnieciskais darbs

ALEKSANDRS MISIŅŠ 12.02.2024 ALEKSANDRS MISIŅŠ

Šogad februārī 135 gadi apritētu Alūksnes ārstam Aleksandram Misiņam. Visu savu dzīvi viņš veltījis cilvēku aprūpei un ārstniecībai, vairākus gadu desmitus gādājot arī par alūksniešiem. A. Misiņa dzīvēs gājums nav bijis viegls, savos spēka gados viņš pārdzīvoja divus pasaules konfliktus un Neatkarības karu, kā arī strādāja gan padomju, gan nacistiskās varas laikā.

Vairāk
VOLDEMĀRS AVENS 06.02.2024 VOLDEMĀRS AVENS

Janvārī suminām dzejnieku un mākslinieku Voldemāru Avenu, kuram 12. janvārī apritētu simts gadu. 

Vairāk
GUNĀRS BINDE 28.12.2023 GUNĀRS BINDE

Šomēnes suminām novadnieku un fotogrāfu Gunāru Bindi, kuram 27.decembrī aprit 90 gadi.  

Vairāk
KRISTAPS FRICKAUSS 06.02.2024 KRISTAPS FRICKAUSS

Novembra mēnesī stāsts par Alūksnes pilsētas garnizonā un mūsu pilsētā izvietotā 7. Siguldas kājnieku pulka komandieri Kristapu Frickausu, kurš bijis kopā ar pulka karavīriem kopš pulka dislocēšanas pirmsākumiem Alūksnē un pildījis dienestu 14 gadus, paliekot karavīru atmiņās kā spilgta personība.

Vairāk
GUSTAVS KNESS - KŅEZINSKIS 06.11.2023 GUSTAVS KNESS - KŅEZINSKIS

Šogad apritēja 120 gadi Alūksnes draudzes un 7. Siguldas kājnieku pulka mācītājam Gustavam Knesam-Kņezinskim, kurš 20. gs. 30. gados izcili pildīja mācītāja pienākumus un aktīvi iesaistījās pilsētas sabiedriskajā dzīvē. 

Vairāk
LILIJA LĪCE 17.11.2023 LILIJA LĪCE

Septembra mēnesī mūs iedvesmo pirms simtu desmit gadiem dzimusī novadniece, tēlniece Lilija Līce, kuras mākslas darbi joprojām daiļo un papildina Alūksnes ainavisko vidi. Lilijas Līces tēlniecības darbi bija un ir novērtēti ne tikai Alūksnē, bet arī citviet Latvijā. 

Vairāk
VALENTĪNS PELĒCIS 21.08.2023 VALENTĪNS PELĒCIS

Augusta mēnesī stāsts par novadnieku rakstnieku, astoņu grāmatu autoru Valentīnu Pelēci (14.08.1908 – 12.11.1999). Viņa darbos izpaužas latviešu zemnieka slavinājums, pavīd dzirkstošs humors, raksturotas malēniešu ļaužu īpatnības un atklātas arī latviešu karavīra gaitas. Rakstnieks Uldis Ģērmanis atzinis, ka “Pelēča spēks ir viņa dzīvajā tiešajā tautas valodā, jaukajā humorā, humānajā attieksmē pret cilvēku dažādajām izdarībām, lakoniski trāpīgajos raksturojumos un viņa patiesīgumā”.

Vairāk
KRISTAPS JURIS KEGGI 28.07.2023 KRISTAPS JURIS KEGGI

Kristaps Juris Keggi bija izcils ķirurgs ortopēds, Latvijas Ārstu biedrības Goda biedrs, Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda loceklis, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes goda doktors, mecenāts medicīnā, izglītībā, sportā un kultūrā. Profesors bija starptautiski atzīts eksperts gūžas un ceļa locītavas endoprotezēšanas operācijās, veicot gandrīz 20 000 operāciju. 1995. gadā par ieguldījumu medicīnā saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni. Profesors bija izveidojis un līdzfinansējis Keggi-Kimball un profesora Kristapa Keggi fondu starptautiskai ortopēdiskai izglītībai. Pateicoties šim finansējumam, ASV stažējušies apmēram 300 stipendiāti no Latvijas un citām valstīm. Par godu viņa tēva Jāņa Keggi leģendārajam braucienam ar velosipēdu no Alūksnes līdz Jūrmalai, Kristaps Keggi kopā ar profesoru Viktoru Kalnbērzu 1990. gadu sākumā izveidoja starptautiskās riteņbraukšanas sacensības “Keggi Velo”.

Vairāk
JĀNIS SELGA 13.07.2023 JĀNIS SELGA

Jūnija mēnesī stāsts par novadnieku, gleznotāju Jāni Selgu, kuru laikabiedri raksturo kā godīgu, talantīgu, savas dzimtās zemes patriotu, viesmīlīgu un sirsnīgu cilvēku.

Vairāk
OJĀRS ŠTEINERS 16.05.2023 OJĀRS ŠTEINERS

Šomēnes stāsts par trimdā dzīvojošo mākslinieku Ojāru Šteineru. Visu savu dzīvi Ojārs Šteiners ir domājis par dzimto pilsētu – Alūksni. Zīmīgi, ka mākslinieka jubilejas mēnesī Alūksnes novada muzejā tika atklāta abstraktā ekspresionisma gleznu izstāde “Ojārs un Silvija. Atgriešanās”, kas ir kā atgriešanās dzimtajā vietā.

Vairāk
ALEKSANDRS PELĒCIS 21.04.2023 ALEKSANDRS PELĒCIS

Aprīļa mēnesī stāsts par novadnieku  dzejnieku un rakstnieku Aleksandru Pelēci.  Viņa dzīves laikā izdoti astoņi dzejoļi krājumi, pēc nāves -  vēl četri. Lielākajā daļā dzejoļu jūtami paša autora  dvēseles pārdzīvojumi, kas  bieži vien pausti caur dabas tēliem. Dzejoļos atspoguļojas arī Latvijas vēstures un kultūrvēstures notikumi un tradīcijas. A. Pelēcis rakstījis arī īsprozu, kas apkopota piecās grāmatās. Viņš tiek uzskatīts par Jāņa Jaunsudrabiņa “Baltās grāmatas” tradīcijas turpinātāju, īpaši darbos “Alūksnes grāmata” (1984) un “Puisiska dvēsele” (1990), kurās stāstījis par savu bērnību un jaunību.

Vairāk
ALFRĒDS DĀVIDS 06.04.2023 ALFRĒDS DĀVIDS

Stāsts par Alfredu Dāvidu – leģionāru, politiski represēto kluba “Sarma” dibinātāju,  pedagogu, daudzu publikāciju autoru.  

Vairāk
ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk