Aktualitātes

Alūksnes muzeja piedāvājums decembrī 02.12.2020 Alūksnes muzeja piedāvājums decembrī

Alūksnes muzejs, ievērojot visas epidemioloģiskās prasības, turpina strādāt. Aicinām apmeklētājus individuāli vai vienas mājsaimniecības ietvaros apmeklēt piedāvātās ekspozīcijas un izstādes!

 

Vairāk
Floristikas darbu izstāde "Spārni" 20.11.2020 Floristikas darbu izstāde "Spārni"
Jau vairākus gadus Adventes laikā Alūksnes muzejs savus apmeklētājus priecē ar Ziemassvētku izstādi.
Šogad no 24. novembra aplūkojama Latvijas Floristu apvienības un EESTI FLORIST veidotā izstāde “Spārni”.
Lai mirdzošs mirklis nes Jums prieku!
Laipni gaidīti!
Vairāk
Alūksnes muzeja darba laiks valsts svētkos 17.11.2020 Alūksnes muzeja darba laiks valsts svētkos
Tā zeme ir dzimtene mana,
te izaugt un dzīvot man ļauts.
Ik puķe tās vārdu man zvana,
šo zemi par Latviju sauc.
(A. Sakse.)
Daudz laimes Latvijai!
Vairāk
Aicinām svinēt Latvijas 102. dzimšanas dienu kopā! 13.11.2020 Aicinām svinēt Latvijas 102. dzimšanas dienu kopā!

Visu, ko jūti, visu ko redzi,
visu, ko nolemts tev zināt,
paņem un iededz, iededz par sveci,
lai citas var aizdedzināt. (J. Peters)

Aicinām svinēt Latvijas 102. dzimšanas dienu kopā!

Alūksnes muzeja ekspozīciju un izstāžu zāļu darba laiks 18. novembrī no plkst. 10:00 - 16:00.

Visa muzeja apmeklējums: pieaugušajiem 6,00 EUR, skolēniem, pensionāriem 4,50 EUR.

Vairāk
Drošības noteikumi Alūksnes muzejā ārkārtējās situācijas laikā no 2020.gada 10.novembra līdz 2020.gada 6.decembrim. 13.11.2020 Drošības noteikumi Alūksnes muzejā ārkārtējās situācijas laikā no 2020.gada 10.novembra līdz 2020.gada 6.decembrim.

Drošības noteikumi Alūksnes muzejā ārkārtējās situācijas laikā no 2020. gada 10. novembra līdz 2020. gada 6. decembrim!

 

Vairāk
Gleznotāja Pētera Postaža jubilejas izstāde "Veltījums Alūksnei" apskatāma līdz 20. novembrim 12.11.2020 Gleznotāja Pētera Postaža jubilejas izstāde "Veltījums Alūksnei" apskatāma līdz 20. novembrim

Svētku laikā aicinām ienākt Alūksnes muzejā, kur vēl tikai nedēļu (līdz 20. novembrim) skatāma 20. gadsimta otrās puses latviešu glezniecības klasiķa Pētera Postaža 80 gadu jubilejas izstāde "Veltījums Alūksnei". 

Vairāk
Godinot Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus 11.11.2020 Godinot Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus

Par varonību Latvijas Neatkarības karā un atbalstu Latvijas valsts nodibināšanā no 1920. līdz 1928. gadam vairāk nekā 2000 brīvības cīnītāju saņēma starpkaru Latvijas Republikas augstāko militāro apbalvojumu – Lāčplēša Kara ordeni. Šodien, pieminot 1919. gada Bermontiādes notikumus, godinām arī mūsu novadā dzimušos Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus.

Vairāk
Radošās meistarklases "Alūksnes viduslaiku pils spēles un rotaļlietas" 02.10.2020 Radošās meistarklases "Alūksnes viduslaiku pils spēles un rotaļlietas"

Alūksnes muzejs guvis atbalstu Vidzemes plānošanas reģiona izsludinātā un administrētā konkursā „Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2020”, iesniedzot projektu “Radošās meistarklases “Alūksnes viduslaiku pils spēles un rotaļlietas”.
Projekta mērķis – Alūksnes viduslaiku pils kultūras mantojuma saglabāšana un popularizēšana, veicinot zināšanu apgūšanu par pils vēsturi un tās arheoloģisko izpēti un bērnu, jauniešu un citu interesentu iesaistīšanu kaula, koka un māla amatniecības prasmju apgūšanā, meistardarbnīcās iepazīstot un izgatavojot viduslaiku spēles un rotaļlietas. Projekta realizācijas laiks no šī gada jūlija līdz novembrim.

Alūksnes muzeja realizētā projekta “Alūksnes viduslaiku pils spēles un rotaļlietas” norise oktobrī:
10.10.2020. plkst.10:00 Alūksnes muzejā lekcijas:
’’Spēles un rotaļlietas Latvijas arheoloģiskajā materiālā’’- Rūta Vecmuktāne,
’’Alūksnes viduslaiku pils izpētes vēsture. Spēļu priekšmetu atradumi tās arheoloģiskajā materiālā" - Uldis Kalējs.
10.,11.,24.,25. oktobrī meistarklases kaula, raga, koka un māla spēļu un rotaļlietu gatavošanā meistaru Viestura Āboliņa, Andra Rozes un Eināra Dumpja vadībā. Meistardarbnīcu dalībniekus aicinām pieteikties nodarbībām līdz 8. oktobrim pa mob. 25665538.
25. oktobrī plkst.14:00 Alūksnes viduslaiku pils spēļu un rotaļlietu stunda muzejā.
Pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Vidzemes plānošanas reģions, Latvijas valsts meži un Alūksnes novada pašvaldība.

Vairāk
Tikšanās ar keramiķi Normundu Laņģi un kalēju Edvīnu Šakali. 03.10.2020 Tikšanās ar keramiķi Normundu Laņģi un kalēju Edvīnu Šakali.

Aicinām uz tikšanos 3. oktobrī plkst. 11:00!

Vairāk
30. septembrī Alūksnes muzejs slēgts 30.09.2020 30. septembrī Alūksnes muzejs slēgts
Apmeklētāju ievērībai!
30. septembrī Alūksnes muzejs slēgts.
1. oktobrī atkal tiekamies! Laipni aicināti! 
Vairāk
Iesoļo zelta rudenī! 26.09.2020 Iesoļo zelta rudenī!

Alūksnes ainavā jau redzami rudens krāsu toņi. Aicinām 26. septembrī plkst. 15:00 Eiropas Kultūras mantojuma dienu ietvaros doties pastaigā pa Alūksnes vēsturisko centru un Alūksnes Muižas parku. Iepazīsim Fītinghofu dzimtas vēsturi, viņu atstāto kultūrvēstures mantojumu, arhitektūrā redzamos mākslas stilus un parka dendroloģisko daudzveidību. 

Vairāk
Gleznotāja Pētera Postaža 80 gadu jubilejas izstāde “Veltījums Alūksnei” 09.09.2020 Gleznotāja Pētera Postaža 80 gadu jubilejas izstāde “Veltījums Alūksnei”

Gleznotājs. Absolūts profesionālis. Darbarūķis. Cilvēks ar sastrādātām rokām, kas visu prot, saprot un dara pats ar zemniekam piemītošu pamatīgumu. Formas pielūdzējs un kopējs. Joprojām ideālists, kurš ar lepnumu atzīst, ka viņa dzimtas saknes meklējamas Alūksnes pusē.

„Māksla ir doma formā,” saka mākslinieks. Plastisko formu Pēteris Postažs meklē un atrod absolūti visā – kūpošas tējas garaiņos un koka zarā, bērna smieklos un sievietes kailā mugurā, tautas dziesmā un plandošos brunčos, liesmā un upes olī. Viņa mākslu raksturo tematiska daudzveidība. Jebkas apkārtējā pasaulē– redzamā un neredzamā– ir iemesls gleznas tapšanai. Pētera Postaža darbos forma– lakoniska, stabila, dziļi ietilpīga- emocionālu niansētību iegūst harmoniskā sadarbībā ar krāsu.

„Glezniecība – tā ir krāsa. Glezniecība var būt gan daudzkrāsaina, gan mazkrāsaina, galvenais, lai krāsa būtu niansēta. Nekad dzīvē neesmu gaidījis savu dzimšanas dienu. Tā pienāk, to nosvin, un miers. Neesmu centrēts uz sevi,” saka mākslinieks Pēteris Postažs. „Gleznošana ir viss mans mūžs, esmu uzticīgs glezniecībai, tas ir mans žanrs, un es domāju par to, arī gleznoju katru dienu. Tu esi piedzimis kā mākslinieks, un bez tā nav iespējams dzīvot, tomēr visi nevar būt Mikelandželo vai Rafaeli. Nevajag gribēt būt ģēnijam, vajag būt pieticīgam ierindas strādniekam, jo ģenialitāte smadzenes apstādina – šķiet, viss ir sasniegts un ko tālāk vairs darīt? Labāka ir pieticība, lai nemitīgi kaut ko meklētu un ietu vēlamajā virzienā,” spriež Pēteris Postažs.

Mākslinieks dzimis 1940. gadā. Izglītību ieguvis J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā, Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, zināšanas papildinājis Pēterburgas Mākslas akadēmijā, Tallinas Mākslas institūtā, studējis vecmeistaru un laikabiedru pieredzi Eiropas un Amerikas muzejos. Līdz 2019. gadam strādājis kā asociētais profesors Latvijas Mākslas akadēmijā. Regulāri rīkojis personālizstādes Rīgā un citās Latvijas pilsētās, piedalījies grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Somijā, Zviedrijā, Itālijā, Vācijā, Austrijā un daudzviet citur. Darbi atrodas Nacionālā Mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības, Krievijas Kultūras ministrijas un Krievijas Mākslas fonda īpašumā, kā arī ļoti daudzās privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs. Alūksnes muzeja kolekcijā glabājas 26 mākslinieka gleznas.

Vairāk
ALŪKSNES MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]