Aktualitātes

Baltijas ceļam 30 23.08.2019

Baltijas ceļam 30

Atsaucot atmiņā 1989. gada 23. augusta notikumus, kad trīs Baltijas tautas ilgās pēc neatkarības vienojās dzīvā cilvēku ķēdē, aicinām uz Baltijas ceļa 30. gadadienas atceres pasākumu Alūksnē, kura ietvaros plkst. 12:00 Alūksnes Kultūras centra Lielajā zālē būs iespēja noskatīties Askolda Saulīša dokumentālo filmu "Baltijas brīvības ceļš".

Alūksne muzejā jauna izstāde “Barons un porcelāna stāsti” 02.08.2019

Alūksne muzejā jauna izstāde “Barons un porcelāna stāsti”

Aicinām uz izstādi “Barons un porcelāna stāsti”

Izstāde “Barons un porcelāna stāsti” ir veidota sadarbojoties Alūksnes muzejam un Piebalgas Porcelāna fabrikai, kas ir vienīgā porcelāna ražotne Latvijā. Izstādē liela vērība tiek pievērsta porcelāna vēsturei, izgatavošanai, iezīmēm, īpašībām, kā arī tā ražotnei Latvijā, kuras daudzveidīgie priekšmeti arī ir skatāmi izstādē.

Piebalgas Porcelāna fabrikas izstrādājumu klāsts ir plašs – porcelāns ir veidots jūgendstilā, uz tā ir dažādi austrumu motīvi, tēli no pasakām, turklāt izstādē var redzēt arī pavisam neparastu formu un pavisam mūsdienīgus porcelāna priekšmetus. Rodas jautājums – kāpēc tieši “Barons un porcelāna stāsti”? Piebalgas Porcelāna fabrika ir ieradusies ciemos pie Barona – Alūksnes muzeja un pils personāža, kas vienmēr apmeklētājus sagaida dažādos svinīgos un saviesīgos brīžos, turklāt tā klātbūtne caurvij Alūksnes puses kultūru un vēsturi. Kāda ir bijusi Barona laiku vēsture? Tieši tikpat plaša un daudzveidīga kā porcelāns, kas apskatāms izstādē!

Izstādē kā lieli, tā mazi var iegūt daudzveidīgas zināšanas par un ap porcelānu, arī jūgendstilu, kurā ir risināta daļa izstādē apskatāmo porcelāna izstrādājumu un tam visam klāt ir piesaistīts kāds aspekts no Baronu tematikas. Tā ir sadalīta četrās daļās:

  • Porcelāns, kuru rotā jūgendstils, ļaus apmeklētājiem tuvplānā ieraudzīt tā pazīmes uz dažādām vāzēm, krūzēm, bļodiņām un citiem priekšmetiem. Kā jūgendstils saistīts ar Baronu? Gandrīz katrs alūksnietis būs pamanījis atjaunoto ēku Jāņkalna ielā 51, kas tāpat kā pirms 100 gadiem, arī šobrīd pilda viesnīcas ēkas lomu. Un interesanti, ka tās būvniecību savulaik pasūtīja tieši baronese Helēna, kas pārstāv vienus no pils pēdējiem baroniem šeit Alūksnē. Šo cilvēku dzīves laikā aktuāls mākslas virziens bija tieši jūgendstils un, iespējams, arī viņu kolekcijās bija dažādi porcelāna priekšmeti ar jūgendstila iezīmēm.
  • Viena no patiesi interesantākajām leģendām, kas saistīta ar Baronu ir nostāsts par Otto Hermaņa fon Fītinghofa ceļojumu uz tālo Indiju, kur tas saticies ar milzīgu čūsku un spējis no tās izglābties. Kā vēsta leģenda – O.H fon Fītinghofs Alūksnē uzceļot luterāņu baznīcu, esot izpildījis savu solījumu – ja izglābšoties no čūskas, uzcels skaistāko dievnamu visā Vidzemē. Lai arī cik patiesi vai nepatiesi būtu nostāsti, baznīca ir turpat, kur vienmēr bijusi un noteikti arī šobaltdien ir viena no skaistākajām visā Vidzemē. Un porcelāns? Uz tā redzami dažādi stilizēti Tālo Austrumu motīvi un mandalas. Iespējams, ka barons sava ceļojuma laikā paglābies ne tikai no čūskas, bet redzējis un iepazinis arī krāšņo Indijas un Tālo Austrumu kultūru.
  • Daļa porcelāna izstrādājumu ieguvuši sevišķi sirsnīgu tēlu – uz tiem ir redzami dažādi pasaku tēli un brīnišķīgi dzīvnieku zīmējumi. Ir zināms, ka pils pēdējo baronu bērni Alūksnē esot pavadījuši vienas no skaistākajām savas bērnības vasarām. Savukārt Alūksnes Jaunās pils otrajā stāvā bijušas bērnistabas. Lai vai kā būtu bijis, iedomāsimies, ka arī barona bērniem patika pasakas un tajās darbojās dzīvnieku personāži, kas mācīja to lasītājiem vienkāršas un nozīmīgas dzīves patiesības un gudrības.
  • Jūsu un Barona priekam, izstādē ir apskatāms sevišķi neparasts porcelāns, kas parāda vienu no savām humoristiskākajām sejām – spēju būt mūsdienīgam un amizantam. Porcelāns nereti tiek asociēts ar klasiskām un izsmalcinātām servīzēm, tomēr tas ir tik daudzveidīgs keramikas materiāls, ka pieļauj plašas variācijas. Ir tikai jāiet un jāapskatās!

Izstāde ir kā radošs fantāzijas lidojums, kuras mērķis ir popularizēt Barona tēlu, Alūksnes pili un muzeju, kā arī veidot kopdarbu ar uzņēmumu, kas Latvijā pārstāv unikālus materiālus un tā izgatavošanas tehnikas. Izstādes tapšanā iesaistījās un palīdzēja Rīgas Jūgendstila centrs un Piebalgas Porcelāna fabrika. Alūksnes muzejs saka lielu paldies par uzziņu informāciju, interviju ar fabrikas īpašnieku Jāni Roni, fotoattēliem un konsultācijām! Informācija par jūgendstilu no S. Grosas grāmatas “Jūgendstils. Laiks un telpa”.

Alūksnes muzeja ekspozīciju un izstāžu zāļu darba laiks pilsētas svētkos 01.08.2019

Alūksnes muzeja ekspozīciju un izstāžu zāļu darba laiks pilsētas svētkos

2019. gada 2.-4. augusts ALŪKSNES PILSĒTAS SVĒTKI “Alūksne ir visskaistākā!” 
Pilsētas svētku ietvaros aktivitātes Alūksnes muzejā.
Vasaras sezonas īpašais piedāvājums:
• Vitālija Jermolajeva mirdzošo gleznu izstāde “Inner Light”
• Mārtiņa Belicka velosipēdu privātkolekcijas izstāde “Ne tikai Ērenpreis”
• 7. Siguldas kājnieku pulka dibināšanas simtgadei veltīta izstāde “Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām”
• 120 tautumeitu miniatūras etnogrāfiskajos latviešu tautas tērpos izstādē “No trimdas Latvijā - Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras”
• Izstāde “Barons un porcelāna stāsti”, tapusi sadarbībā ar Piebalgas Porcelāna fabriku.
03.08.2019. plkst. 16:00 Alūksnes muzejā Solveigas Selgas, Jāņa Poļa un Viļņa Blūma filmas “Tālumu aicinātie. Pieskāriens Leo Svempa un Jāņa Selgas dzīvei” prezentācija un tikšanās ar filmas veidotājiem.
Izbraucieni ar velorikšu 1-2 personām pa Alūksnes Muižas parku. Maksa par braucienu: 1h – 15,00 EUR, 30 min – 7,50 EUR, 15 min – 3,75 EUR. 3. augustā braucieni notiks no apskates objekta “Katrīnas ritenis”.

Videofilmas “Tālumu aicinātie. Pieskāriens gleznotāju Leo Svempa un Jāņa Selgas dzīvesstāstiem” pirmizrāde Alūksnes muzejā 03.08.2019

Videofilmas “Tālumu aicinātie. Pieskāriens gleznotāju Leo Svempa un Jāņa Selgas dzīvesstāstiem” pirmizrāde Alūksnes muzejā

Alūksnes muzejā 3. augustā plks. 16:00  videofilmas “Tālumu aicinātie. Pieskāriens gleznotāju Leo Svempa un Jāņa Selgas dzīvesstāstiem” pirmizrāde un tikšanās ar filmas veidotājiem Solveigu Selgu, Jāni Poli un Vilni Blūmu.

Filma ir dokumentāls stāsts par diviem gleznotājiem, kuru dzīves gaitas sākušās Ziemeļvidzemē, teju vai kaimiņos. Leo Svemps dzimis Beļavā, bet viņa audzēknis Jānis Selga – Alsviķos. Abus vienoja alkas pēc plašākiem apvāršņiem dzīvē un daiļradē, tāpēc likumsakarīgi, ka viņi satikās tālu no dzimtās puses – Rīgā, L. Svempa mākslas studijā. 
Filma sniedz īsu ieskatu L. Svempa daiļradē un atspoguļo ar viņa dzīvi saistītās vietas Beļavā un Stāmerienā. 
Plašāk un detalizētāk apskatīta Jāņa Selgas dzīve un daiļrade, ietverot visus gleznotāja dzīves periodus un darbības virzienus (muzikanta gaitas, filmu uzņemšana, mākslas studijas, latviešu strēlnieku cīņu izpēte, sadarbība ar izciliem laikabiedriem, mājas celšana senču zemē Alsviķos).
Filmā izmantoti dokumenti, gleznu kopijas un foto no Selgu ģimenes arhīva. Citēti fragmenti no Ērikas Romanes grāmatas “Mēs abi”. Materiālu savākšanu atbalstīja Vidzemes plānošanas reģions, Gulbenes bibliotēka, Gulbenes muzejs un Beļavas bibliotēka.
Scenārija autori – Solveiga Selga un Jānis Polis.
Video un montāža – Vilnis Blūms.

Filmas garums – 70 minūtes.

Tā veidota 2017. – 2018. gadā.

Līdz šim publiskā vidē nav rādīta, tātad šī būs pirmizrāde.

Izbrauciens ar velorikšu 26.07.2019

Izbrauciens ar velorikšu

Uzzini Alūksni ar vēju matos!

Alūksnes muzejs piedāvā īsākus un garākus izbraucienus ar velorikšu 1-2 personām!

Iepazīsti Alūksnes muižas parku, vēro skaistās ainavas Alūksnes ezera krastā un noskaidro Alūksnes vēsturi.

Tā ir lieliska iespēja svētku reizēm, saulainām izziņas dienām un vaļasbrīžiem!

Maksa par braucienu:

1h – 15,00 EUR

30 min – 7,50 EUR

15 min – 3,75 EUR

Izmanto iespēju iegādāties dāvanu karti!

Plānotus braucienus lūdzam iepriekš pieteikt pa tālr. 64381321, mob. 25665538.

Vēsturisko dārzu dienas Alūksnes Muižas parkā 06.07.2019

Vēsturisko dārzu dienas Alūksnes Muižas parkā

Alūksnes muzejs 2019. gada 6. jūlijā plkst. 11:00 aicina uz parka augu un mikroorganismu izpētes darbnīcu bērniem “Barona laboratorija” un plkst. 13:00 pie Alūksnes Jaunās pils uz kroketa spēli. 
Lūdzam pieteikties pa tālr. 25665538! 
Dalības maksa uz katru aktivitāti - pieaugušajiem 2,50 EUR, skolēniem, pensionāriem 1,00 EUR. 
Pulcēšanās pie Alūksnes muzeja! 
Lietus gadījumā darbosies tikai Barona laboratorija.

Aicinām pieteikties amatnieku un mājražotāju tirdziņam Alūksnes pilsētas svētkos 25.06.2019

Aicinām pieteikties amatnieku un mājražotāju tirdziņam Alūksnes pilsētas svētkos

Aicinām pieteikties amatnieku un mājražotāju tirdziņam, kas notiks 3. augustā Alūksnes pilsētas svētkos.

Mākslinieka Vitālija Jermolajeva mirdzošo gleznu teātra izstāde ”INNER LIGHT” 18.06.2019

Mākslinieka Vitālija Jermolajeva mirdzošo gleznu teātra izstāde ”INNER LIGHT”

Sestdien, 29. jūnijā Alūksnes muzejā tiks atklāta spilgtas personības un mākslinieka Vitālija Jermolajeva mirdzošo gleznu teātra izstāde ”INNER LIGHT” (latv. val. “Iekšējā gaisma”), kas Latvijā un aiz tās robežām jau vairāk nekā 20 gadus izstādes apmeklētājos atmodina zemapziņā apslēpto uztveri un spēju viegli un dabiski tvert sirreālas sajūtas un gleznojumā ietverto satura vēstījumu – tas viss kļūst iespējams ar krāsas, gaismas un fluerescentās gleznošanas tehnikas palīdzību un unikālu mākslinieka domas lidojumu.

Svētku reizēm, saulainām izziņas dienām un vaļasbrīdim Alūksnes muzejs piedāvā īsākus un garākus izbraucienus ar velorikšu 1-2 personām!  17.06.2019

Svētku reizēm, saulainām izziņas dienām un vaļasbrīdim Alūksnes muzejs piedāvā īsākus un garākus izbraucienus ar velorikšu 1-2 personām! 

Svētku reizēm, saulainām izziņas dienām un vaļasbrīdim Alūksnes muzejs piedāvā īsākus un garākus izbraucienus ar velorikšu 1-2 personām! 
 
Braucot ar velorikšu, Tev būs iespēja iepazīt Alūksnes muižas parku, tā objektus: Granīta obelisku, Putnu paviljonu, Pomonas templi, restaurētās strūklakas un citus objektus, vērot skaistās ainavas parkā, Alūksnes ezera krastā vai Pilssalā un kaut mazliet izzināt Alūksnes bagāto vēsturi.
 
Maksa par braucienu:
1h – 15,00 EUR
30 min – 7,50 EUR
15 min – 3,75 EUR
 
Izmanto iespēju iegādāties dāvanu karti! 
 
Plānotus braucienus lūdzam iepriekš pieteikt pa tālr. 64381321, mob. 25665538. 
Alūksnes muzeja ekspozīciju un izstāžu zāļu darba laiks Līgo svētkos! 17.06.2019

Alūksnes muzeja ekspozīciju un izstāžu zāļu darba laiks Līgo svētkos!

Alūksnes muzeja ekspozīciju un izstāžu zāļu darba laiks Līgo svētkos!

22.06.  10:00 - 15:00
23.06.  Slēgts
24.06.  Slēgts
Lustīgu līgošanu!
Alūksnes muzejs ieguvis vērtīgu dāvinājumu 17.06.2019

Alūksnes muzejs ieguvis vērtīgu dāvinājumu

Laikā, kad 7. Siguldas kājnieku pulks svin savu 100. gadadienu un top izstāde "Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām", Alūksnes muzejs ieguvis vērtīgu dāvinājumu- grāmatas:

  • “Latvijas armijas krūšu nozīmes 1918- 1940” un 
  • “Latvijas valsts apbalvojumi 1918- 1940”. 

Lielu paldies sakām dāvinātājam, grāmatas līdzautoram Jānim Vigupam!

Uzgaidiet... loading