Aktualitātes

Radošās meistarklases "Alūksnes viduslaiku pils spēles un rotaļlietas" 02.10.2020 Radošās meistarklases "Alūksnes viduslaiku pils spēles un rotaļlietas"

Alūksnes muzejs guvis atbalstu Vidzemes plānošanas reģiona izsludinātā un administrētā konkursā „Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2020”, iesniedzot projektu “Radošās meistarklases “Alūksnes viduslaiku pils spēles un rotaļlietas”.
Projekta mērķis – Alūksnes viduslaiku pils kultūras mantojuma saglabāšana un popularizēšana, veicinot zināšanu apgūšanu par pils vēsturi un tās arheoloģisko izpēti un bērnu, jauniešu un citu interesentu iesaistīšanu kaula, koka un māla amatniecības prasmju apgūšanā, meistardarbnīcās iepazīstot un izgatavojot viduslaiku spēles un rotaļlietas. Projekta realizācijas laiks no šī gada jūlija līdz novembrim.

Alūksnes muzeja realizētā projekta “Alūksnes viduslaiku pils spēles un rotaļlietas” norise oktobrī:
10.10.2020. plkst.10:00 Alūksnes muzejā lekcijas:
’’Spēles un rotaļlietas Latvijas arheoloģiskajā materiālā’’- Rūta Vecmuktāne,
’’Alūksnes viduslaiku pils izpētes vēsture. Spēļu priekšmetu atradumi tās arheoloģiskajā materiālā" - Uldis Kalējs.
10.,11.,24.,25. oktobrī meistarklases kaula, raga, koka un māla spēļu un rotaļlietu gatavošanā meistaru Viestura Āboliņa, Andra Rozes un Eināra Dumpja vadībā. Meistardarbnīcu dalībniekus aicinām pieteikties nodarbībām līdz 8. oktobrim pa mob. 25665538.
25. oktobrī plkst.14:00 Alūksnes viduslaiku pils spēļu un rotaļlietu stunda muzejā.
Pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Vidzemes plānošanas reģions, Latvijas valsts meži un Alūksnes novada pašvaldība.

Vairāk
Tikšanās ar keramiķi Normundu Laņģi un kalēju Edvīnu Šakali. 03.10.2020 Tikšanās ar keramiķi Normundu Laņģi un kalēju Edvīnu Šakali.

Aicinām uz tikšanos 3. oktobrī plkst. 11:00!

Vairāk
30. septembrī Alūksnes muzejs slēgts 30.09.2020 30. septembrī Alūksnes muzejs slēgts
Apmeklētāju ievērībai!
30. septembrī Alūksnes muzejs slēgts.
1. oktobrī atkal tiekamies! Laipni aicināti! 
Vairāk
Iesoļo zelta rudenī! 26.09.2020 Iesoļo zelta rudenī!

Alūksnes ainavā jau redzami rudens krāsu toņi. Aicinām 26. septembrī plkst. 15:00 Eiropas Kultūras mantojuma dienu ietvaros doties pastaigā pa Alūksnes vēsturisko centru un Alūksnes Muižas parku. Iepazīsim Fītinghofu dzimtas vēsturi, viņu atstāto kultūrvēstures mantojumu, arhitektūrā redzamos mākslas stilus un parka dendroloģisko daudzveidību. 

Vairāk
Gleznotāja Pētera Postaža 80 gadu jubilejas izstāde “Veltījums Alūksnei” 09.09.2020 Gleznotāja Pētera Postaža 80 gadu jubilejas izstāde “Veltījums Alūksnei”

Gleznotājs. Absolūts profesionālis. Darbarūķis. Cilvēks ar sastrādātām rokām, kas visu prot, saprot un dara pats ar zemniekam piemītošu pamatīgumu. Formas pielūdzējs un kopējs. Joprojām ideālists, kurš ar lepnumu atzīst, ka viņa dzimtas saknes meklējamas Alūksnes pusē.

„Māksla ir doma formā,” saka mākslinieks. Plastisko formu Pēteris Postažs meklē un atrod absolūti visā – kūpošas tējas garaiņos un koka zarā, bērna smieklos un sievietes kailā mugurā, tautas dziesmā un plandošos brunčos, liesmā un upes olī. Viņa mākslu raksturo tematiska daudzveidība. Jebkas apkārtējā pasaulē– redzamā un neredzamā– ir iemesls gleznas tapšanai. Pētera Postaža darbos forma– lakoniska, stabila, dziļi ietilpīga- emocionālu niansētību iegūst harmoniskā sadarbībā ar krāsu.

„Glezniecība – tā ir krāsa. Glezniecība var būt gan daudzkrāsaina, gan mazkrāsaina, galvenais, lai krāsa būtu niansēta. Nekad dzīvē neesmu gaidījis savu dzimšanas dienu. Tā pienāk, to nosvin, un miers. Neesmu centrēts uz sevi,” saka mākslinieks Pēteris Postažs. „Gleznošana ir viss mans mūžs, esmu uzticīgs glezniecībai, tas ir mans žanrs, un es domāju par to, arī gleznoju katru dienu. Tu esi piedzimis kā mākslinieks, un bez tā nav iespējams dzīvot, tomēr visi nevar būt Mikelandželo vai Rafaeli. Nevajag gribēt būt ģēnijam, vajag būt pieticīgam ierindas strādniekam, jo ģenialitāte smadzenes apstādina – šķiet, viss ir sasniegts un ko tālāk vairs darīt? Labāka ir pieticība, lai nemitīgi kaut ko meklētu un ietu vēlamajā virzienā,” spriež Pēteris Postažs.

Mākslinieks dzimis 1940. gadā. Izglītību ieguvis J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā, Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, zināšanas papildinājis Pēterburgas Mākslas akadēmijā, Tallinas Mākslas institūtā, studējis vecmeistaru un laikabiedru pieredzi Eiropas un Amerikas muzejos. Līdz 2019. gadam strādājis kā asociētais profesors Latvijas Mākslas akadēmijā. Regulāri rīkojis personālizstādes Rīgā un citās Latvijas pilsētās, piedalījies grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Somijā, Zviedrijā, Itālijā, Vācijā, Austrijā un daudzviet citur. Darbi atrodas Nacionālā Mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības, Krievijas Kultūras ministrijas un Krievijas Mākslas fonda īpašumā, kā arī ļoti daudzās privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs. Alūksnes muzeja kolekcijā glabājas 26 mākslinieka gleznas.

Vairāk
Alūksnes muzejs sveic Zinību dienā! 01.09.2020 Alūksnes muzejs sveic Zinību dienā!
Alūksnes muzejs sveic Zinību dienā! 
Katru dienu pa domai, pa teikumam, gaismas staram un atklāsmes brīnumam,
katru dienu pa atziņai prātīgai iegūt no zinību avota!
Lai Jaunais mācību gads radošu domu un interesantu ideju bagāts!
Īpaši sveicieni mūsu šīsvasaras čaklajiem palīgiem- Žaklīnai Strickai, Kasparam Sāram un Jurģim Krūmiņam. 
Foto: ANM10873, "Gaiļa ābece", izdota 1920.-30. gados J.Rozes izdevniecībā. Lietota Mālupes pagasta "Ziemeļos" Eduarda Eglīša ģimenē.
Vairāk
Izmaiņas Alūksnes muzeja pastāvīgās ekspozīcijas "Laikmeta mielasts" apmeklējumā 28. augustā 28.08.2020 Izmaiņas Alūksnes muzeja pastāvīgās ekspozīcijas "Laikmeta mielasts" apmeklējumā 28. augustā

Uzmanību! Alūksnes muzeja pastāvīgā ekspozīcija "Laikmeta mielasts" 28. augustā būs atvērta apskatei no plkst.14:00. Laipni aicināti!

Vairāk
Saruna par tekstilmākslinieces Ainas Muzes un rotu mākslinieka Aiga Audera radošo devumu mākslas un kultūras telpā 21.08.2020 Saruna par tekstilmākslinieces Ainas Muzes un rotu mākslinieka Aiga Audera radošo devumu mākslas un kultūras telpā

Kas saistīja tekstilmākslinieces Ainas Muzes un rotu mākslinieka Aiga Audera radošo sadarbību?

Atbildes meklēsim sarunā ar mākslas zinātnieci Ilonu Auderi,  mākslinieku Robertu Muzi, tekstilmākslinieci Elīnu Lūsi-Grīnbergu un gleznotāju Agati Muzi 5. septembrī plkst. 12:00 Alūksnes muzejā.

Vairāk
Pastaiga pa Alūksnes Muižas parku 13.08.2020 Pastaiga pa Alūksnes Muižas parku
Alūksnes Muižas parks ir pilsētas vēsturiskā centra daļa. Tas pievērš apmeklētāju uzmanību ar ainavisko dabu, bioloģisko daudzveidību un mazajām arhitektūras formām.
Aicinām doties 1h un 30min. garā pastaigā pa Alūksnes Muižas parku 15. augustā plkst. 11:00.
Vairāk
Alūksnes muzeja mainīgās izstādes 06.08.2019 Alūksnes muzeja mainīgās izstādes
Tver mirkli!
 
Alūksnes muzejā mākslinieku Aiga Audera rotu un Ainas Muzes tekstilu izstāde vēl tikai līdz 8. septembrim, bet līdz septembra beigām vasaras izstāžu zālēs skatāmi keramiķa Normunda Lanģa un kalējmeistara Edvīna Šakaļa darbi.
 
Alūksnes muzeja darba laiks:
 
P.  Pēc iepriekšēja pieteikuma
O., T. 10:00 - 17:00
C.  10:00 - 18:00
P.,  S. 10:00 - 16:00
Sv. 10:00 - 16:00
 
Uz tikšanos!
 
1. foto: Kristiāna Zelča
Vairāk
Alūksnes muzejā skatāma foto prezentācija "Alūksnes ēku foto albums" 05.08.2019 Alūksnes muzejā skatāma foto prezentācija "Alūksnes ēku foto albums"
Gadsimta garumā Alūksne izaugusi no maza miestiņa līdz pilsētai. Nozīmīgas aizgājušo laiku liecinieces ir Alūksnes ēkas. Tās atklāj, kā vēstures norises un cilvēku darbība manījusi pilsētvidi.
Aicinām apmeklēt Alūksnes muzeju un nesteidzīgā noskaņā noskatīties foto prezentāciju "Alūksnes ēku foto albums"!
Prezentācijā izmantotas vietējo fotogrāfu, foto entuziastu un Alūksnes muzeja digitālā arhīva fotogrāfijas.
Vairāk
Foto prezentācija "Alūksnes ēku foto albums" 31.07.2019 Foto prezentācija "Alūksnes ēku foto albums"

Foto prezentācija “Alūksnes ēku foto albums” ir ceļā pie skatītājiem.

Alūksnes muzeja krājums glabā bagātīgu 20. gs. pirmās puses un padomju gadu fotogrāfiju klāstu par Alūksni, kas tiek papildināts arī mūsdienās. Mūsu pilsētas jubilejas gada vasarā Alūksnes fotogrāfi un foto entuziasti kopā ar muzeja darbiniekiem iemūžinājuši vairāk nekā 135 pilsētas ēku un ielu skatus, kādus tos var vērot vēsturiskajos foto. 

Foto prezentāciju Pilsētas svētku ietvaros varēs vērot Alūksnes muzeja vasaras izstāžu zālē “Ledus pagrabs”, Alūksnes Kultūras centrā, kā arī, baudot svētku maltītes, kafejnīcās: ''Sala'', "Pajumte", "Cepurīte", "Benevilla" un restorānā/kafejnīcā "Jolanta".

Foto prezentācijas "Alūksnes ēku foto albums" veidošanu atbalstīja Alūksnes novada pašvaldība Alūksnes novada kultūras un kultūrizglītības iestāžu projektu konkursa 2020. gadam ietvaros.

Prezentāciju veidoja Alūksnes muzejs sadarbībā ar alūksnieti, foto/video meistaru Vilni Blūmu. 

Vairāk
ALŪKSNES MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]