title-image
title-image
title-image
title-image
title-image

Alūksnes Jaunā pils

Pašā Alūksnes sirdī, blakus gleznainajam ezeram, lepni gozējas Alūksnes Jaunā pils un tai piegulošais Muižas parks. Pils, kas celta vēlās Tjūdoru neogotikas stilā 19.gs. otrajā pusē pēc barona Aleksandra Jozefa fon Fītinghofa pasūtījuma, ir viens no ievērojamākajiem arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Pils iekštelpas sevī slēpj dažādu arhitektūras stilu mākslinieciskos sienu un griestu gleznojumus, no kuriem daļa ir atsegta.

Šobrīd pilī darbojas Alūksnes muzejs un dabas muzejs “Vides labirints”.

Apmeklējot Alūksnes muzeja ekspozīcijas un izglītojošās programmas, jūs iepazīsieties ar Alūksnes novada kultūrvēsturisko mantojumu. Savukārt Muižas parkā, kas slēpj mazās arhitektoniskās formas un dendroloģisko daudzveidību, varēsiet baudīt nesteidzīgas pastaigas muzeja speciālista pavadībā. Nelaidiet garām arī iespēju satikt pils baronus un uzspēlēt kroketa spēli pils dārzā!

Alūksne. Toreiz un tagad.

Jāņkalna iela 38 06.08.2020

Jāņkalna iela 38

Jāņkalna iela 38- Vendta māja.

20. gadsimta sākumā un 1920.- 30. gados ēka Jāņkalna ielā zināma kā Aleksandra Vendta (Fendta) māja. Tā būvēta laikā no 1913. līdz 1914. gadam un ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis (aizsardzības numurs 2693). Periodikā var lasīt, ka 1919. gadā ēkā atvērta pirmā bezmaksas poliklīnika. Savukārt muzeja objektu kartotēkā pieejama informācija, ka 20. gadsimta 20. gados šeit atradās namīpašnieka ārsta A. Vendta kabinets un izvietota 7. Siguldas kājnieku pulka 3. rota, bet laikā no 1929. līdz 1939. gadam ēkā darbojās Alūksnes ģimnāzija (no 1934. gada nosaukums- Alūksnes valsts ģimnāzija).

Par turpmāko ēkas likteni var lasīt 1940. gada 29. februāra laikrakstā “Malienas Ziņas”: “Alūksnes pilsētas valde ir pārņēmusi savā pārvaldīšanā un apsaimniekošanā vācu izceļotāju bijušos un Latvijas Kredītbankas iegūtos sekojošus nekustamus īpašumus: (..) tai skaitā Jāņkalna ielā 38 (bij. Fendtu).” Laikabiedri atminas, ka vācu okupācijas laikā, 1941. gada jūlijā un augustā, ēkā ieslodzīja apcietinātos pilsētas un apkārtnes iedzīvotājus. Savukārt pēc Otrā pasaules kara te ierīkoja Alūksnes vidusskolas (no 1951. gada nosaukums- Alūksnes 1. vidusskola) internātu, kas šeit bija līdz 20. gadsimta 80. gadiem, kad ekspluatācijā tika nodota jaunā internāta ēka Glika ielā 13. 1980. gados Jāņkalna ielā 38 darbojās kara komisariāts, bet pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas tā funkcijas šeit turpināja Valsts militārā dienesta pārvaldes Alūksnes rajona nodaļa. Līdz 2003. gadam ēka bija valsts īpašums, bet tā paša gada 15. oktobra laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” var lasīt rīkojumu par ēkas nodošanu Alūksnes rajona pašvaldībai.

2008. gadā darbu ēkā sāka Alūksnes rajona vakara (maiņu) un neklātienes vidusskola, kas šeit atradās līdz skolu reorganizācijai 2011. gadā, bet šobrīd tās telpās mājo Alūksnes mūzikas skola.

Foto: Jāņkalna iela 38, 1920.- 30. gadi. (DK20181101.004) un 2020. gads (fotogrāfs Jānis Teters).

Skatīt vairāk

Kalendārs

Alūksnes muzeja piedāvājums JŪLIJĀ

Mainīgās izstādes

 • Normunda Laņģa darbu izstāde “Varde zelta podā sakuļ krējumu sviestā”. Radīšanas procesā keramiķis katru detaļu individuāli pielāgojis, apstrādājis un piestiprinājis īstajā vietā, tā, lai finālā mākslas darbs būtu ne tikai unikāls, bet arī solīds. Izstāde aplūkojama vasaras izstāžu zālē- Ledus pagrabs.
 • Ainas Muzes piemiņas izstāde “Bezgalīgais pavediens”. Mākslinieces tekstili ir apliecinājums tam, ka viņas daiļradi allaž caurvij rūpes par Latvijas vēsturi un kultūru kā patiesu un saudzējamu vērtību.
 • Aiga Audera rotu izstāde “Daba un rotas”. Par mākslinieka rotām tapuši dažādās kompozīcijās savienoti dabas elementi- smalki sakņu vijumi, jūras nogludināti priekšmeti, meža veltes un dabas veidojumi, ko akcentē Latvijas dārgakmens- dzintars.
 • Edvīns Šakalis- kalējmeistars izstādē “Iezvanos zvanā”. Mākslinieks māk uguni kā jaunu meiteni apčubināt, māk laktu un veseri pārvērst svilpavniekā, kura sasauktās un izdziedātās melodijas pārtop īstos mākslas darbos. Izstāde aplūkojama vasaras izstāžu zālē- Apaļais tornītis.
 • Blūma foto izstāde “Alūksne toreiz un tagad”. Izstādē Alūksnes vecmeistaru fotogrāfijās redzama Alūksne gan 20. gs. sākumā, gan Pirmās brīvvalsts laikā, savukārt alūksnietis fotogrāfs Vilnis Blūms uzlūko šīs vietas ar šodienas skatījumu. Izstādē vienuviet skatāmas pilsētas ainavas toreiz un šodien.
 • Medmana privātā mēbeļu kolekcijas izstāde “19. gs. muižkungu guļamistaba”. Izstādē apskatāmas 19.-20.gs. eklektikas un bīdermeijera stila interjera mēbeles.

 

Tematiskā izstāde

 • Izstāde “No trimdas Latvijā – Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras”. Izstādi veido 120 tautumeitu miniatūras etnogrāfiskajos latviešu tautas tērpos, kurus pagājušā gadsimta astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados darinājusi trimdā ASV dzīvojusi novadniece Austra Linde (dz. Ķauķis).

 

Pastāvīgās ekspozīcijas

 • Alūksnes vēsturiskā un arheoloģiskā ekspozīcija „Laikmetu mielasts”. Vienotā vēstures un arheoloģijas ekspozīcija, kur pie lielā mielasta galda satiekas laika periodi no aizvēstures līdz Latvijas valsts neatkarības atjaunošanai.
 • Digitāla izstāde “100 vēsturiski mirkļi Alūksnē”. Izstāde ļauj ieskatīties un saprast, kā vēsturiskās norises ietekmējušas un mainījušas pilsētas dzīvi un tēlu, vēstot par norisēm dažādās dzīves jomās laika posmā no 1918. – 2017. gadam.
 •  “Fītinghofu zelta dzīsla Alūksnē”. Ekspozīcijas pamatā fotomateriāli un citas vizuālas un tekstuālas liecības par Fītinghofu dzimtu un tās devumu Alūksnei.
 • “Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām”. Izstāde veltīta pulka dibināšanas simtajai gadadienai un tajā apskatāmas Alūksnes muzeja, Latvijas Kara muzeja, privātkolekcionāru, kā arī alūksniešu deponētās vēstures liecības par pulka dibināšanu, cīņām Latvijas Neatkarības karā un miera gadiem Alūksnē.
 • „Leo Kokle. Mākslinieka istaba”. Izcila, tautā populāra un mīlēta gleznotāja un portretista piemiņai veltīta ekspozīcija, kurā apskatāmi mākslinieka darbi un personīgās lietas.
 • „Skulptūras un citi nesenās pagātnes liecinieki”. Daudzveidīgu tēlniecības darbu ekspozīcija, kurā apskatāmi gan profesionālu tēlnieku, L. Līces un G. Grundbergas darbi, gan padomju gados neatzītu autoru darbi.
 • „Totalitārajā režīmā cietušo piemiņas istaba”. Ekspozīcija veidota represiju atcerei un atspoguļo Alūksnes novada iedzīvotāju likteņgaitas Sibīrijā un Tālajos Austrumos. Tajā apskatāmi dokumenti, priekšmeti, fotogrāfijas un atmiņu stāsti.

 

PASĀKUMI

 • 04.07.2020. plkst. 11:00 (latviešu valodā) un plkst. 14:00 (krievu valodā) pastaiga pa Alūksnes Muižas parku ar stāstījumu par parka vēsturi, mazajām arhitektūras formām un dendroloģisko daudzveidību. Tikšanās Alūksnes Jaunajā pilī. Dalības maksa: pieaugušajiem- 2,50 EUR, skolēniem, pensionāriem- 1,00 EUR. Pasākums notiek Latvijas Piļu un muižu asociācijas organizēto Vēsturisko dārzu dienu ietvaros.

 


Skatīt vairāk

Darba laiks

No 1. jūnija līdz 31. augustam

Pirmdiena        SLĒGTS
Otrdiena          10.00 - 17.00
Trešdiena        10.00 - 17.00
Ceturtdiena     10.00 - 18.00
Piektdiena       10.00 - 17.00
Sestdiena         10.00 - 17.00   
Svētdiena         10.00 - 16.00

No 1. septembra līdz 31. maijam

Pirmdiena         SLĒGTS
Otrdiena           10:00 - 17:00
Trešdiena         10:00 - 17:00
Ceturtdiena      10:00 - 18:00
Piektdiena        10:00 - 17:00
Sestdiena          10:00 - 17:00
Svētdiena          SLĒGTS

Uzgaidiet... loading