Mazās arhitektūras formas

Laikā, kad Alūksnes muižā saimniekoja fon Fītinghofu dzimta, te uzbūvētas daudzas izcilas arhitektūras celtnes, savukārt Muižas parkā- vairākas mazās arhitektūrtas formas. Šobrīd Alūksnes Muižas parks ir bagātākais ar mazajām arhitektūras formām Latvijā. Daļa no objektiem ir  atjaunota un restaurēta.  

GRANĪTA OBELISKS GRANĪTA OBELISKS

Granīta obelisks atrodas Muižas parka Z daļā, Alūksnes ezera krastā, pie galvenās promenādes. Granīta obelisks uzcelts 1799. gadā pēc Burharda Kristofa fon Fītinghofa vēlmes viņa tēva Otto Hermaņa fon Fītingfoha piemiņai.

Vairāk
POMONAS TEMPLIS POMONAS TEMPLIS

Pomonas templis, kas dēvēts arī par Ganiņu paviljonu, ir celts 18. gadsimta otrajā pusē klasicisma stilā. Laika gaitā pilnībā zudušais templis tika atjaunots 2018. gadā. Tam ierīkoti pievadceliņi. 

Vairāk
APAĻĀ STRŪKLAKA APAĻĀ STRŪKLAKA

Apaļā strūklaka muižas parkā ierīkota 18. gadsimta otrajā pusē un dēvēta arī par Fontānu vai Katrīnas bļodu. Tā atrodas laukumiņā netālu no galvenās promenādes, kas iet gar Alūksnes ezera malu.

Vairāk
OVĀLĀ STRŪKLAKA OVĀLĀ STRŪKLAKA

18. gadsimtā radītā Ovālā strūklaka atrodas parka dienvidu daļā, netālu no Vējakalna ielas. Tā tautā dēvēta gan par „Turku avotu", gan par „Katiņas vannu”. Ovālās strūklakas elipsveidīgs baseins veidots no diviem gludi apstrādātiem sārtā granīta gabaliem, kas savilkti kopā ar divām dzelzs skavām. 

Vairāk
PALMU MĀJA PALMU MĀJA

Par Palmu māju tikusi dēvēta bijusī Alūksnes muižas oranžērija, kurā kādreiz audzētas palmas. Tā celta 18. gs. beigās un tajā baroka stils apvienojas ar klasicismu. Sākotnēji palmu mājai bija iestiklots jumts un stikla priekšsienas ar garā rindā iekārtotiem logiem.

Vairāk
ALEKSANDRA PAVILJONS ALEKSANDRA PAVILJONS

Paviljons atrodas ainaviskā vietā Alūksnes ezera krastā pie galvenās promenādes. Aleksandra paviljons 19. gs. sākumā tapis par godu Krievijas caram Aleksandram I, kurš 1822. gadā, Vidzemei cauri braucot, iegriezies Alūksnē. 

Vairāk
FĪTINGHOFU DZIMTAS MAUZOLEJS FĪTINGHOFU DZIMTAS MAUZOLEJS

Fītinghofu dzimtas mauzolejs ir viens no Alūksnes muižas parka ievērojamākajiem arhitektūras objektiem. Tas atrodas parka tālākajā austrumu stūrī. Mauzolejs ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas celts 1831. gadā, Paula fon Fītinghofa laikā, pēc arhitekta J. V. Krauzes projekta.

Vairāk
PUTNU PAVILJONS PUTNU PAVILJONS

19. gs. 40 – jos gados Putnu paviljonu Alūksnes muižas parkā licis uzbūvēt Aleksandrs Jozefs fon Fītinghofs, izpildīdams savas sievas vēlmi. Paviljons būvēts japāņu stilā no metāla konstrukcijām, izliekto jumta daļu greznojušas pūķu figūras, tādēļ to mēdza saukt arī par Drakonu paviljonu.

Vairāk
EOLA TEMPLIS EOLA TEMPLIS

Viena no vecākajām Alūksnes Muižas parka mazajām arhitektūras formām- Eola templis, atrodas uzkalniņā parka Z daļā, netālu no Granīta obeliska. Templis celts 18. gs. 90- tajos gados un veltīts grieķu vēja dievam Eolam. 

Vairāk
AKMENS SOLI AKMENS SOLI

Alūksnes Muižas parkā ierīkoti vairāki restaurēti un no jauna izgatavoti masīvi granīta soli. Tie, kas atrodas pie Apaļās strūklakas, iespējams, pielāgoti sola vajadzībām, bet sākotnēji tiem bijusi cita funkcija – kādas ēkas rotājošs elements. 

Vairāk
MARMORA VĀZE MARMORA VĀZE

Kādreiz netālu no pils un O. Vācieša ielas krustojuma atradies četrstūrains, no kaltiem akmeņiem mūrēts postaments ar izvirzītu pamata daļu. Uz tā stāvējusi itāļu tēlnieka A.Kanovas darināta marmora vāze. Krievijas ķeizariene Katrīna II esot pasūtījusi divas gluži vienādas vāzes.

Vairāk
Granīta rotonda - Slavas templis Granīta rotonda - Slavas templis

Tempļa kalns ir sens latgaļu pilskalns un senpilsētas vieta. Teika vēsta, ka Ziemeļu kara laikā krievu karavīri, gribēdami labāk apšaudīt uz salas esošo Livonijas ordeņa pili, ar cepurēm nesuši zemi un kalnā izveidojuši uzkalniņu.

Vairāk
ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk