Mazās arhitektūras formas

Laikā, kad Alūksnes muižā saimniekoja fon Fītinghofu dzimta, te uzbūvētas daudzas izcilas arhitektūras celtnes, savukārt Muižas parkā- vairākas mazās arhitektūrtas formas. Šobrīd Alūksnes Muižas parks ir bagātākais ar mazajām arhitektūras formām Latvijā. Daļa no objektiem ir  atjaunota vai restaurēta mūsdienās.  Vēsturisko parku ar jauniem objektiem papildināja 2001. gadā , kad norisinājās III akmens tēlniecības simpozijs „Gadsimtu sasaukšanās”. 

GRANĪTA OBELISKS GRANĪTA OBELISKS

Alūksnes novada dome 2017. gada 28. jūnija sēdē pieņēma lēmumu, ar kuru noteica, ka Alūksnes Muižas parka vēsturisko objektu restaurācija un atjaunošana atbilstoši parka vēsturiskajam plānojumam ir pašvaldības investīcija valsts nozīmes arhitektūras pieminekļos.

Vairāk
POMONAS TEMPLIS

2018. gadā pilnībā tika atjaunots zudušais Pomonas templis, kā arī ierīkoti pievadceliņi. Pomonas templis, kas dēvēts arī par Ganiņu paviljonu, ir celts 18. gadsimta otrajā pusē klasicisma stilā. 

Vairāk
APAĻĀ STRŪKLAKA

Apaļā strūklaka muižas parkā ierīkota 18. gadsimta otrajā pusē un dēvēta arī par Fontānu vai Katrīnas bļodu. Tā atrodas laukumiņā netālu no galvenās promenādes, kas iet gar Alūksnes ezera malu.

Vairāk
OVĀLĀ STRŪKLAKA

18. gadsimtā radītā Ovālā strūklaka atrodas parka dienvidu daļā, netālu no Vējakalna ielas. Tā tautā dēvēta gan par „Turku avotu", gan par „Katiņas vannu”. Ovālās strūklakas elipsveidīgs baseins veidots no diviem gludi apstrādātiem sārtā granīta gabaliem, kas savilkti kopā ar divām dzelzs skavām. 

Vairāk
PALMU MĀJA

Par Palmu māju tikusi dēvēta bijusī Alūksnes muižas oranžērija, kurā kādreiz audzētas palmas. Tā celta 18. gs. beigās un tajā baroka stils apvienojas ar klasicismu. Sākotnēji palmu mājai bija iestiklots jumts un stikla priekšsienas ar garā rindā iekārtotiem logiem.

Vairāk
ALEKSANDRA PAVILJONS

Paviljons atrodas ainaviskā vietā Alūksnes ezera krastā pie galvenās promenādes. Aleksandra paviljons 19. gs. sākumā tapis par godu Krievijas caram Aleksandram I, kurš 1822. gadā, Vidzemei cauri braucot, iegriezies Alūksnē. 

Vairāk
FĪTINGHOFU DZIMTAS MAUZOLEJS

Fītinghofu dzimtas mauzolejs ir viens no Alūksnes muižas parka ievērojamākajiem arhitektūras objektiem. Tas atrodas parka tālākajā austrumu stūrī. Mauzolejs ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas celts 1831. gadā, Paula fon Fītinghofa laikā, pēc arhitekta J. V. Krauzes projekta.

Vairāk
PUTNU PAVILJONS

19. gs. 40 – jos gados Putnu paviljonu Alūksnes muižas parkā licis uzbūvēt Aleksandrs Jozefs fon Fītinghofs, izpildīdams savas sievas vēlmi. Paviljons būvēts japāņu stilā no metāla konstrukcijām, izliekto jumta daļu greznojušas pūķu figūras, tādēļ to mēdza saukt arī par Drakonu paviljonu.

Vairāk
EOLA TEMPLIS

Viena no vecākajām Alūksnes Muižas parka mazajām arhitektūras formām- Eola templis atrodas uzkalniņā, parka Z daļā netālu no granīta obeliska. Templis celts 18. gs. 90- tajos gados un veltīts grieķu vēja dievam Eolam. 

Vairāk
AKMENS SOLI

Alūksnes Muižas parkā ierīkoti vairāki restaurēti un no jauna izgatavoti masīvi granīta soli. Tie, kas atrodas pie Apaļās strūklakas, iespējams, pielāgoti sola vajadzībām, bet sākotnēji tiem bijusi cita funkcija – kādas ēkas rotājošs ornaments. 

Vairāk
MARMORA VĀZE

Kādreiz netālu no Pils un O. Vācieša ielas krustojuma atradies četrstūrains, no kaltiem akmeņiem mūrēts postaments ar izvirzītu pamata daļu. Uz tā stāvējusi itāļu tēlnieka A.Kanovas darināta marmora vāze. Krievijas ķeizariene Katrīna II esot pasūtījusi divas gluži vienādas vāzes.

Vairāk
GRANĪTA ROTONDA

Tempļa kalns ir sens latgaļu pilskalns un senpilsētas vieta. Teika vēsta, ka Ziemeļu kara laikā krievu karavīri, gribēdami labāk apšaudīt uz salas esošo Livonijas ordeņa pili, ar cepurēm nesuši zemi un kalnā izveidojuši uzkalniņu.

Vairāk
ALŪKSNES MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: muzejs@aluksne.lv