"Ar vienu spalvas vilcienu"

07.12.2023

Alūksnes novada muzejā apskatāma izstāde “Ar vienu spalvas vilcienu”, kurā var aplūkot 20.gs. glītrakstīšanas rakstāmpiederumus no Alūksnes novada muzeja un Jaunlaicenes muižas muzeja “Malēnieša pasaule” krājuma.

Pirms daudziem gadiem rakstīšanai izmantoja zilas vai melnas krāsas tinti un rakstāmspalvu. Tinte tika uzglabāta tintnīcā, kurā mērca rakstāmspalvu. Tintnīcām mēdza būt arī speciāls spalvaskāta turētājs, kur varēja nolikt rakstāmspalvu, lai tinte netīšām neizplūstu uz papīra. Savulaik tintnīcas bija neatņemama rakstāmgalda sastāvdaļa. Rakstot ar tinti un rakstāmspalvu, veidojās skaisti rokraksti un glīti raksti. Skaidru un skaistu rokrakstu, kas rakstīts ar tinti un rakstāmspalvu dēvē par glītrakstīšanu jeb kaligrāfiju. Rakstāmspalvas pieskāriens papīram, rūpīgi izkopta līnija, pacietība un mīlestība pret burtiem tika piekopta vairākus gadsimtus.

Mūsdienās skolu izglītības sistēmā kaligrāfija kā mācību priekšmets "glītrakstīšana" vairs nepastāv. Taču tā saglabā savu nozīmi gadījumos, kad tiek noformēti dažāda veida rakstiski dekorējumi, rakstīti apsveikumi vai veidoti mākslas darbi.

Izstādē “Ar vienu spalvas vilcienu” eksponētas dažādas 20. gs. tintnīcas, rakstāmspalvas, tintes pildspalvas, kā arī glītrakstīšanas burtnīcas, pieraksti un apsveikuma kartiņas.
Ik viens izstādes apmeklētājs varēs pamēģināt rakstīt burtus vai vārdus ar tinti un rakstāmspalvu.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk