“No miesta līdz pilsētai”

12.03.2019

Ceļojošā izstāde “No miesta līdz pilsētai” ļauj izzināt Alūksnes vēsturi no 19. gadsimta beigām, kad tā vēl bija miests Krievijas impērijas sastāvā līdz pilsētas tiesību iegūšanas brīdim 1920. gada 2. janvārim.

Viens no iemesliem, kāpēc šī tēma aktualizēta, bija Alūksnes pilsētas simtgade, bet otrs – sadarbība ar somu vēsturnieku Tuomo Juntunenu, kurš jau vairāku gadu garumā ir pētījis somu karavīru cīņas Latvijas Neatkarības karā. Veidojot izstādi, atklājās, ka no vienas puses Alūksne bija politiski trauksmaina, svešu tautu un varu apdraudēta, kara un neatkarības cīņu virpulī ierauta. Šeit, piedzīvojot smagus zaudējumus un arī gūstot spožas uzvaras, plecu pie pleca cīnījušies krievu, vācu, igauņu, somu un savējie - latviešu karavīri. No otras puses – plaukstoša un augoša. Tā bija vieta, kur durvis vēra jaunas skolas, tirgotavas un amatnieku darbnīcas, aktīvi darbojās biedrības un vietējās ražotnes. Izstādē informācija sadalīta 7 daļās: Administratīvais iedalījums, Pirmais pasaules karš un Latvijas Neatkarības karš, Biedrības, Skolas, Baznīcas un lūgšanas nami, Saimnieciskā dzīve un Pilsētas attīstība.

Izstādes materiāla pamatā ir Alūksnes muzeja krājuma un pētnieciskie materiāli. Izstādes dizainu veidoja alūksniete Dace Baidekalne.

Par iespēju eksponēt Alūksnes muzeja ceļojošo izstādi "No miesta līdz pilsētai" lūgums sazināties ar Alūksnes muzeju (tālr. 64381321, mob.t. 25665538).

Papildus ceļojošai izstādei tiek piedāvāts metodiskais materiāls skolēniem. Galvenā izstādes mērķauditorija ir 9.- 12. klašu skolēni un pieaugušie.

Metodiskais materiāls “No miesta līdz pilsētai”

 

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk