Kalendārs

Alūksnes muzeja piedāvājums SEPTEMBRĪ

Mainīgās izstādes

 • Kristiana Brektes darbu personālizstāde. Mākslinieks, kas pārstāv latviešu laikmetīgo mākslu - K. Brektes radošās darbības laikā tapušie darbi nereti izpelnījušies skandalozu slavu. Tie vienlaikus ir gan izaicinoši un skaļi, gan rosina domāt un diskutēt par laikmetu, kurā dzīvojam un pievērš mūs apcerei par pasauli, ar kuru mijiedarbojamies. Alūksnes muzejā no 28. septembra būs aplūkojami nesenā laika posmā tapušie K.Brektes darbi.
 • Izstāde “Barons un porcelāna stāsti”. Izstāde veidota sadarbojoties Alūksnes muzejam un Piebalgas Porcelāna fabrikai, kas ir vienīgā porcelāna ražotne Latvijā. Izstādē liela vērība tiek pievērsta porcelānam, tā vēsturei, izgatavošanai, kvalitātes zīmēm, īpašībām, kā arī tā ražotnei Latvijā, kuras daudzveidīgie izstrādājumi arī būs skatāmi izstādē. Izstāde apskatāma līdz 30. septembrim.
 • Vitālija Jermolajeva mirdzošo gleznu izstāde. Vitālija Jermolajeva gleznas veidotas unikālā tehnikā. Mākslinieks to nosauc “Inner Light”. Īpašā apgaismojumā darbi sāk mirdzēt, un skatītājam redzamās gleznas vietā parādās cits, iepriekš paslēptais variants. Ņemot vērā lielo interesi, izstāde pagarināta līdz 25. septembrim.
 • Blūma foto izstāde “Alūksne toreiz un tagad”. Izstādē Alūksnes vecmeistaru fotogrāfijās redzama Alūksne gan 20. gs. sākumā, gan Pirmās brīvvalsts laikā, savukārt alūksnietis fotogrāfs Vilnis Blūms uzlūko šīs vietas ar šodienas skatījumu. Izstādē vienuviet skatāmas pilsētas ainavas toreiz un šodien.
 • Mārtiņa Belicka velosipēdu privātkolekcijas izstāde. Izstādē ir aplūkojami vairāk kā 10 dažādu oriģinālvelosipēdu, kā arī velosipēdu ražotāju katalogi, senas fotogrāfijas un velosipēdu aksesuāri. Izstāde pagarināta līdz 6. septembrim.
 • “Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām”. Izstāde veltīta pulka dibināšanas simtajai gadadienai un tajā apskatāmas Alūksnes muzeja, Latvijas Kara muzeja, privātkolekcionāru, kā arī alūksniešu deponētās vēstures liecības par pulka dibināšanu, cīņām Latvijas Neatkarības Karā un miera gadiem Alūksnē.
 • Digitāla izstāde “100 vēsturiski mirkļi Alūksnē”. Izstāde ļauj ieskatīties un saprast, kā vēsturiskās norises ietekmējušas un mainījušas pilsētas dzīvi un tēlu, vēstot par norisēm dažādās dzīves jomās laika posmā no 1918. – 2017. gadam.
 • Medmana privātā mēbeļu kolekcijas izstāde “19.gs. muižkungu guļamistaba”. Izstādē apskatāmas 19.-20.gs. eklektikas un bīdermeijera stila interjera mēbeles.

 

Tematiskā izstāde

 • Izstāde “No trimdas Latvijā – Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras”. Izstādi veido 120 tautumeitu miniatūras etnogrāfiskajos latviešu tautas tērpos, kurus pagājušā gadsimta astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados darinājusi trimdā ASV dzīvojusi novadniece Austra Linde (dz. Ķauķis).

 

Pastāvīgās ekspozīcijas

 • Alūksnes vēsturiskā un arheoloģiskā ekspozīcija „Laikmetu mielasts”. Vienotā vēstures un arheoloģijas ekspozīcija, kur pie lielā mielasta galda satiekas laika periodi no aizvēstures līdz Latvijas valsts neatkarības atjaunošanai.
 • “Fītinghofu zelta dzīsla Alūksnē”. Ekspozīcijas pamatā fotomateriāli un citas vizuālas un tekstuālas liecības par Fītinghofu dzimtu un tās devumu Alūksnei.
 • „Leo Kokle. Mākslinieka istaba”. Izcila, tautā populāra un mīlēta gleznotāja un portretista piemiņai veltīta ekspozīcija, kurā apskatāmi mākslinieka darbi un personīgās lietas.
 • „Totalitārajā režīmā cietušo piemiņas istaba”. Ekspozīcija veidota represiju atcerei un atspoguļo Alūksnes novada iedzīvotāju likteņgaitas Sibīrijā un Tālajos Austrumos. Tajā apskatāmi dokumenti, priekšmeti, fotogrāfijas un atmiņu stāsti.
 • „Skulptūras un citi nesenās pagātnes liecinieki”. Daudzveidīgu tēlniecības darbu ekspozīcija, kurā apskatāmi gan profesionālu tēlnieku, L. Līces un G. Grundbergas darbi, gan padomju gados neatzītu autoru darbi.

 

PASĀKUMI

 • 13.09.-15.09.2019. EIROPAS KULTŪRAS MANTOJUMA DIENAS ALŪKSNĒ. Ekskursijas, lekcijas, tikšanās ar restauratoriem un arhitektiem, noskaņas baudīšana Alūksnes Muižas parkā, koncertprogramma “Visa pasaule ziedos”, izbraucieni ar plostu “Kaija” un kuģīti “Marienburg”. Pasākumu programma www.aluksnespils.lv, www.aluksne.lv.
 • 17.09.- 20.09.2019 - Rudens pārgājieni pirmsskolas vecuma bērniem Alūksnes Muižas parkā - mazo arhitektūras formu un augu daudzveidības iepazīšana, materiālu vākšana izpētes darbnīcai “Barona laboratorija” un tējas baudīšana smalko aprindu gaumē kopā ar baronesi Aleksandra paviljonā.
 • 28.09.2019. Kristiana Brektes darbu personālizstādes atklāšana kopā ar mākslinieku un izstādes kuratori Augusti Petri. Pasākuma laiks tiks precizēts. Aicinām sekot informācijai.

 

Jaunums muzejpedagoģisko programmu piedāvājumā:

 • “Barons un porcelāna stāsti”- muzejpedagoģiskās programmas ietvaros tiks pastāstīts par porcelāna vēsturi, izejvielām, ražošanu, kvalitātes zīmēm un vienīgo porcelāna ražotni Latvijā- Piebalgas Porcelāna fabriku. Programmas dalībniekiem būs iespēja piedalīties viktorīnā un iemācīties atšķirt porcelāna izstrādājumus no citiem keramikas materiāliem. Programma piemērota pirmsskolas un pamatskolas vecuma bērniem.
 • Teatrāli- izglītojošs uzvedums ar līdzdarbošanos “Pieci likteņstāsti”– muzejpedagoģiskās programmas laikā skolēni tiks iesaistīti piecu dažādu deportācijas notikumus piedzīvojušu personāžu likteņstāstu izzināšanā, ko vadīs režisores Daigas Bēteres Alūksnes BJC teātra “SnulliS” jaunieši. Stingrā kontrolē, sarkanarmieša uzraudzībā skolēniem būs jāatrod represēto dienasgrāmatās iztrūkstošie fragmenti, jāorientējas krievu valodā uzrakstītajā spriedumā, jālasa spoguļraksts, jāanalizē foto materiāls, jāmeklē atbildes uz neskaidriem jautājumiem. Programmas mērķis ir veicināt skolēniem izpratni par padomju varas īstenoto deportāciju norisi, latviešu dzīvi izsūtījumā, akcentējot nacionālās identitātes saglabāšanu un deportāciju radītās sekas Latvijas vēstures un kultūras attīstībā. Programma paredzēta pamatskolas un vidusskolas vecuma skolēniem. Pieteikšanās programmai no 15.septembra.

Uzgaidiet... loading