Video

Adventes vainaga darināšana kopā ar floristi Aiju Žagariņu Adventes vainaga darināšana kopā ar floristi Aiju Žagariņu

Līdzīgi kā Ziemassvētku egle, Adventes vainags svētku gaidīšanas laikā ir tradicionāls gandrīz katrās mājās.

Vārds “Advente” cēlies no latīņu valodas vārda “adventus”, kas tulkojumā nozīmē “nākšana” jeb “atnākšana” un simbolizē Ziemassvētku tuvošanos un Jēzus dzimšanu. Adventes laiks vienmēr sākas 4 pilnas nedēļas pirms Ziemassvētkiem un ietver četras svētdienas.

Adventes laiks tiek saistīts ar gavēni, mieru, klusumu un pārdomām. Dažādās valstīs un dažādās reliģijās Adventes tradīcijas atšķiras, bet viena no populārākajām tradīcijām ir Adventes vainaga sveču aizdegšana. Latvijā Adventes vainagā tradicionāli tiek dedzinātas četras sveces, pa vienai katras gaidīšanas nedēļas svētdienā. Pirmā svece simbolizē cerību, otrā – ticību, kas atgādina par Marijas un Jāzepa ceļu uz Bētlemi. Trešā svece simbolizē prieku, ko gani sajuta, uzzinot par Jēzus atnākšanu, un ceturtā svece simbolizē mieru. To sauc par Eņģeļu sveci, atgādinot par miera vēsti, ko nesa eņģeļi, dziedot par Jēzus piedzimšanu. Nedaudz mūsdienīgāka tradīcija ir piektā svece (parasti balta). To sauc par Jēzus sveci, to aizdedz Ziemassvētku dienā un novieto Adventes vainaga vidū, kas veidots no mūžzaļo augu zariem, vēstot par cerību un mūžīgo dzīvību. Vainaga forma – aplis ir bez sākuma un beigām un simbolizē Dieva bezgalību, mūžību un vienotību, gaismas uzvaru pār tumsu.

Floriste Aija Žagariņa šogad Ziemassvētku gaidīšanas laiku aicina sagaidīt rosībā un mainībā: “… būtu jauki, ja visu garo ziemas svētku laiku varētu padarīt atšķirīgu, lai no pirmās Adventes svētdienas līdz Jaunajam gadam mums mājās nebūtu vieni un tie paši dekori. Un sākt varētu ar atturīgākiem Adventes vainagiem- vēl ne tik spožiem un krāšņiem,  tad, tuvojoties Ziemassvētkiem, tie varētu kļūt aizvien greznāki un bagātīgāki - ir vienkārši papildināt jau esošo ar greznumlietām. Ziemassvētkos var pieturēties pie tradicionālajām krāsām  Atvērtāki un košāki dekori Jaunajā gadā un pēc tam - vēsi ziemīgi. Katram laikam savas rotas.”

Lai gaišums tas, kas sveču liesmās plīvo,

Iet katrai svētku dienai līdz!

Sirds gaišu un priecīgu Adventes laiku!

Ludviga van Bēthovena mūzika Alūksnes Jaunajā pilī Ludviga van Bēthovena mūzika Alūksnes Jaunajā pilī

Ludviga van Bēthovena klaviersonāte Op. 10, Nr. 1 do minorā, 1. daļa.

Veltījums Otto Hermaņa fon Fītinghofa meitai grāfienei Annai Margarētai fon Braunai. Grāfs Johans Georgs fon Brauns un viņa sieva grāfiene Anna Margareta fon Brauna bija Ludviga van Bēthovena mūzikas mecenāti, kuri satikās un sadarbojās ar izcilo komponistu Vīnē. L. van Bēthovens ir veltījis Braunu ģimenei vismaz 12 skaņdarbus.

Izpilda: Alūksnes mūzikas skolas klavieru klases pasniedzēja Inita Lemba

Skan: 19. gs. vidū darināts Leipcigas firmas “J.Blüthner” koncertflīģelis. Restaurēts Ugāles ērģeļbūves darbnīcā pie izcilā ērģeļbūves meistara Jāņa Kalniņa.

Video: Jānis Teters

Alūksnes Jaunā pils izcils paraugs kultūrvēsturiskā mantojuma izmantošanai Alūksnes Jaunā pils izcils paraugs kultūrvēsturiskā mantojuma izmantošanai Laikraksts "Malienas Ziņas" un Alūksnes tipogrāfija Laikraksts "Malienas Ziņas" un Alūksnes tipogrāfija Keramikas meistars Uģis Puzulis gatavojas izstādei Keramikas meistars Uģis Puzulis gatavojas izstādei Alūksnes Jaunās pils interjera dekoratīvās apdares restaurācija Alūksnes Jaunās pils interjera dekoratīvās apdares restaurācija Barikādēm 30 Barikādēm 30 Latvijas Floristu apvienības un Eesti Florist dalībnieku ziemas darbu izstāde "Spārni" Latvijas Floristu apvienības un Eesti Florist dalībnieku ziemas darbu izstāde "Spārni" Alūksnes ēku stāsti Alūksnes ēku stāsti Grāmatas "Alūksnes ēku stāsti" Atvēršanas svētki Grāmatas "Alūksnes ēku stāsti" Atvēršanas svētki Grāmatas "Alūksnes ēku stāsti" reklāmas rullītis Grāmatas "Alūksnes ēku stāsti" reklāmas rullītis Radošās meistarklases "Alūksnes viduslaiku pils spēles un rotaļlietas" Radošās meistarklases "Alūksnes viduslaiku pils spēles un rotaļlietas"
ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk