Uzvaras iela 1. Roberta Eizenšmita māja

Uzvaras iela 1 – Roberta Eizenšmita māja.

Ēka Uzvaras ielā 1 savulaik zināma kā uzņēmēja un tirgotāja Roberta Eizenšmita māja. Roberts Eizenšmits dzimis Valkas apriņķa Kalncempju pagastā 1875. gada 21. martā. 1913. gadā viņš uzsāka savu uzņēmējdarbību, atverot apavu veikalu un darbnīcu Alūksnē.

Par R. Eizenšmita komercdarbību 1936. gada 10. decembra laikraksta “Malienas Ziņas” izdevumā var lasīt: “Labākos ūdens zābakus Alūksnē Jūs pašreiz dabūsiet tikai pie Roberta Eizenšmita, kā arī no visām Rīgas labākajām apavu fabrikām dažādus apavus. Gumijas ražojumu akciju sabiedrības augstvērtīgas pēdējā izlaiduma galošas, botes, gumiju darba zābakus, sporta kurpes, papēžu taupītājus. Vairumā. Mazumā. Cenas noteiktas, bet lētākas kā citur ar visu nolaidumu. Roberts Eizenšmits. Alūksnē. Pils ielā Nr. 66.”

1920. gados R. Eizenšmits uzsāka savas mājas celtniecību Uzvaras ielā 1. Būvgaldnieka darbi tolaik veikti Eduarda Vilciņa darbnīcā.
Pirmās Latvijas Republikas laikā pie R. Eizenšmita par kurpnieku strādāja Jānis Zils. Alūksnes muzejā glabājas viņa meitas Rasma Jēgeres atmiņas, kurās stāstīts: “Mans tēvs bija kurpnieks. 1920. gados viņš strādāja pie R. Eizenšmita apavu darbnīcā Pils ielā 66. Tolaik R. Eizenšmitam bija 2 strādnieki. 1920. gados R. Eizenšmits sāka celt savu māju Uzvaras ielā 1. Pirmā stāva telpas viņš bija paredzējis izīrēt veikalniekiem, cerot iegūt lielāku īres naudu. Domājot par veikalu īpašnieku reklāmas iespējām, pirmajā stāvā bija izbūvēti palieli skatlogi. Diemžēl ar izīrēšanu R. Eizenšmitam neveicās, jo neizdevās atrast tādus veikalniekus, kuriem būtu pietiekami liela rocība. Tad nu šajās un otrā stāva telpās tika iekārtoti 4 dzīvokļi. Otrajā stāvā vienā dzīvoklī dzīvoja paši Eizenšmiti, pārējie 3 dzīvokļi tika izīrēti. Viens no dzīvokļiem tika izīrēts arī manam tēvam. Pirms tam tēvs kādu laiku dzīvoja Eizenšmitu pagalma mājiņā, kurā bija iekārtojis apavu darbnīcu. Roberts Eizenšmits bija savdabīgs saimniekotājs. Viņš visu laiku pagalmā un dārzā kaut ko pārkārtoja un pārstādīja. Savas mājas īrniekiem viņš iedalīja zemes strēmelītes dārziem. Mēs nekad nevarējām būt droši, ka pēc gada ierādītajā dārziņā varēsim turpināt saimniekot, jo zemes gabals varēja tikt iedalīts jau citam īrniekam.”
Padomju gados ēka tika nacionalizēta, turpinot pildīt dzīvojamās mājas funkcijas.1978. gadā ēka cieta ugunsgrēkā. Tā vairs nebija atjaunojama, tādēļ drīz vien nojaukta.

1990. gadu sākumā uz gruntsgabala tika uzcelta jauna mūra ēka, kur darbu sāka Latvijas Krājbankas Alūksnes filiāle. Kādu laiku ēkā atradās Valsts ieņēmumu dienests, lombards „Moda”, kā arī naktsklubs. Šobrīd Uzvaras ielā 1 mājo Alūksnes novada sociālo lietu pārvalde.

ALŪKSNES MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]