Baložu bulvāris 3. Oskara Siseņa māja

Ēka Baložu bulvārī 3 savulaik zināma kā Oskara Siseņa dzīvojamā māja. O. Sisenis dzimis 1907. gada 7. augustā Alsviķu pagastā. Pirmās brīvvalsts laikā bijis Latvijas Bankas Alūksnes nodaļas pilnvarotais kredītinspektors, Iekšlietu ministra Alūksnes pilsētas padomnieks, rosīgs sabiedriskais darbinieks, arī kolorīts stāstnieks. Alūksnes novada muzeja izrakstu kartotēkā glabājas ne viens vien O. Siseņa atmiņu stāsts par Alūksnes ēkām, arī dažādiem notikumiem sabiedriskajā, politiskajā un kultūras dzīvē.

1932. gadā O. Sisenis Baložu bulvārī iegādājās gruntsgabalu un 1933. gadā uzsāka dzīvojamās mājas būvniecību. Interesants ir fakts, ka tās būvniecības laikā O. Sisenis līdz sīkākajai niansei un santīmam uzskaitījis visas izmaksas. Lūk, neliels ieskats viņa veiktajos pierakstos. Namdari nopelnījuši 937 Ls 80 sant., galdnieks – 660 Ls, ēkas apmūrēšana ar ķieģeļiem izmaksājusi 380 Ls, apmešana – 341 Ls 47 sant. Podnieks par silto mūru mūrēšanu prasījis 373 Ls, skārdnieks – 204 Ls 70 sant. Elektroinstalācijas darbiem maksāts 187 Ls. Kopumā ēka izmaksājusi 11 672 Ls un 5 sant.

Kara laikā O. Sisenis bija spiests doties bēgļu gaitās. Par to, kā ēka izmantota vācu un padomju okupācijas gados, stāstīts viņa atmiņās: “Alūksnē vācu karavīru nebija daudz, varbūt cilvēku 30-40. Galvenais “zollgrenzschutz” komandieris dzīvoja manā mājā Baložu bulvārī 3, 1941. gadā nošautā drogista Elija Kagana četrās istabās. Par dzīvokļa lietošanu man maksāja pilsētas valde – 6 reihsmarkas mēnesī. No bēgļu gaitām mēs atgriezāmies 1944. gada septembra sākumā. Manu māju bija aizņēmusi komjaunatnes komiteja (Alūksnes pilsētas komjaunatnes organizācijas komiteja). Pēc komitejas pārcelšanas uz Valku, man radās iespēja tikt atpakaļ savā mājā un savā dzīvoklī, bet gan tikai apakšējā stāvā. Otrajā stāvā vēl diezgan ilgi strādāja kara zaudējumu komisija. 1948. gada oktobrī māju nacionalizēja. (..) 1963. gada jaungada dienā pie mājas pieripoja “kozlis”, no tā izkāpa stalts kungs, galanti stādījās priekšā kā Gulbenes rajona izpildkomitejas priekšsēdētājs, novēlēja man un manai ģimenei laimīgu jauno gadu un tūdaļ arī piebilda, ka iespējami drīzākā laikā man dzīvoklis jāatbrīvo, jo mājā tikšot ievietoti tuberkuloznieki.”

Savukārt periodikas slejās var lasīt, ka padomju gados ēkā darbojās profilaktiskās dezinfekcijas nodaļa. “Profilaktiskā dezinfekcijas nodaļa Alūksnē, Baložu bulvārī 3 piedāvā personīgo māju īpašniekiem noslēgt līgumu par grauzēju iznīcināšanu, sākot ar 1982. gada 1. janvāri. Katri apstrādājamie 10 kvadrātmetri izmaksās tikai 38 kapeikas gadā,” tā var lasīt periodikā.

1990. gadu sākumā ēka denacionalizēta, vēlāk tajā reģistrēts Alūksnes rajona higiēnas un epidemioloģijas centrs. Šobrīd Baložu bulvārī 3 atrodas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Alūksnes klientu apkalpošanas centrs.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk