Krišjāņa Barona iela 5 un 5a. Eduarda Vāla dzīvojamā māja un galdniecība

Krišjāņa Barona iela 5 un 5a. Eduarda Vāla dzīvojamā māja un galdniecība.

Ēkas Krišjāņa Barona ielā 5 un 5a zināmas kā Eduarda Vāla dzīvojamā māja un galdniecība. E. Vāls Alūksnē savulaik bija zināms kā prasmīgs galdnieks. Aroda prasmes viņš apguvis pie Indriķa Rudzīša un Aleksandra Pamiljena. 1930. gadā Eduards Vāls pārcēlies pie Eduarda Vilciņa, kurš viņu pieņēmis darbā par priekšstrādnieku, bet dažus gadus vēlāk uzsācis savas mājas un galdnieka darbnīcas celtniecību. 1935. gadā E. Vāls saņēmis Latvijas amatniecības kameras meistara diplomu. Viņa galdniecības ziedu laikā vienlaikus strādājuši pat 6, 7 strādnieki, un tā bijusi labākā galdniecība Alūksnē.

Žurnālā “Ilustrētā Tehnika. Motors un sports” par Vāla galdniecību rakstīts: “Ed. Vāles mēbeļu galdniecība Alūksnē, dib. 1933. g. Plašo uzņēmumu vada Vāls, kuram jau 15 gadu ilga prakse. Firma nostādīta pēc jaunākām techniskām prasībām ar modernākām mašīnām. Darbojas biezumēvelmašīna, taisnā ēvelmašīna, frēzmašīna, urbjmašīna un apaļzāģi. Izgatavo visas modernās mēbeles, kā arī būvniecības piederumus, ko apstrādā ar mašīnām, kas iegādātas pazīstamajā Bibergera firmā un ar saviem ražojumiem apgādā Alūksnes, Gulbenes un Lejasciema novadus. Pasūtījumi ienāk arī no lielākiem attālumiem.”

Informāciju par ēkām papildina Alūksnes muzejā glabātās Eduarda sievas Annas Vālas atmiņas. Tajās vēstīts, ka par piedalīšanos Latvijas Neatkarības karā Eduardam Vālam piešķirts zemes gabals Krišjāņa Barona ielā. 1932. gadā abi apprecējušies un sākuši būvēt dzīvojamo māju. Tajā ienākuši vēl nepabeigtā. Līdz galam bijušas izbūvētas tikai divas istabas otrajā stāvā. Tā kā galdniecība bijusi Vālu ģimenes galvenais peļņas avots, tad mājas pirmais stāvs atvēlēts darbnīcai. Siltummūrus mūrējuši meistari no Rīgas, bet ļoti nekvalitatīvi un nepareizi, jo pirmajā ziemā ļoti saluši. Nākošajā gadā mūrējuši meistari no Alsviķiem, un tad gan viss bijis labi.

Darbnīcas ēka pabeigta tikai 1940. gada rudenī, kad jau bijusi padomju vara. A. Vāla centusies vīru pierunāt, lai ēku tālāk nebūvē, jo tāpat atņems, bet E. Vāls to tomēr pabeidzis. Tolaik tā bijusi lielākā un modernākā darbnīca Alūksnē. Ēkā bijis ierīkots pacēlājs no pagraba līdz bēniņiem, ar roku darbināms. Apsildīšanai ierīkotas krāsnis, kas kurināmas ar zāģu un ēveļu skaidām, izbūvēta duša strādniekiem, arī atpūtas un pārģērbšanās telpas.
Diemžēl padomju periodā ēka galdniecības vajadzībām tā arī netika izmantota. Eduards Vāls turpinājis galdnieka darbu Alūksnes rūpkombinātā, savukārt viņa uzceltajā galdniecībā tika ierīkoti dzīvokļi.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk