Dārza iela 23

Dārza iela 23.

Ēka Dārza ielā 23 celta 1911. gadā un savulaik zināma kā galdnieka Aleksandra Pamiljena dzīvojamā māja. Aleksandrs Pamiljens dzimis Alūksnes pusē rentnieka ģimenē. 18 gadu vecumā viņš uzsāka mācības pie Alūksnē pieprasītā galdnieka Ribaka, kura darbnīca atradās Helēnas ielā 58. Apmācību ilgums bija trīs gadi, pēc tam viņš kādu laiku pie Ribaka arī strādāja, līdz apprecējās un uzcēla pats savu māju.

Sākotnēji pusi no jaunuzceltās mājas A. Pamiljens atvēlēja galdniecībai, bet otra puse kalpoja kā dzīvojamās istabas. No tā laika A. Pamiljens varēja būt neatkarīgs un pelnīt pats, arī ņemt palīgus un mācekļus.  Plašāku ieskatu par A. Pamiljena galdniecību sniedzis A. Puzulis savās publikācijās, kas lasāmas laikrakstā “Alūksnes un Malienas Ziņas”. Viņš norādījis, ka  1925. gadā pagalmā A. Pamiljens uzbūvēja saimniecības ēku, kurā tika ierīkotas plašas darbnīcas telpas, dažās no tām tika izmitināti arī mācekļi. Ja sākotnēji A. Pamiljenam galdniecībā nekādu kokasptrādes mašīnu vēl nebija, taču tad, laikā, kad viņš uzņēmās jaunceļamo kazarmas ēku koka darbus, tika iegādāts jauns aprīkojums. Īpaši laba tolaik skaitījās ēveļmašīna, kas padomju gados kalpoja pakalpojumu kombināta galdniecībā Tālavas ielā 3. 

Pie A. Pamiljena  savulaik strādājuši Z. Slapjums, A. Polna, A. Meisītis, E. Vāls, J. Egle, V. Kubuliņš, J. Teterovskis, V. Putns un citi aroda brāļi. Savukārt ievērojamākie pasūtījumi bijuši tādos objektos kā 7. Siguldas kājnieku pulka kazarmas,  Saviesīgās biedrības nams, Latvijas Valsts bankas Alūksnes nodaļas ēka, Alūksnes pilsētas Glika pamatskola.

Uz pasūtījuma gatavotas, piemēram,  mēbeles, logu un durvju bloki, bankas ēkā – apkalpošanas zāles interjers (apmeklētāju sols, apkalpošanas letes, parkets).

1927. – 1928. gadā A. Pamiljens uzbūvēja jaunu un plašu divstāvu darbnīcas ēku tur pat netālu - Meža ielā 3. Šajā ēkā galdniecība darbojās vēl arī 1950. gados. Pārejot jaunās telpās, A. Pamiljens varēja pieņemt lielākus pasūtījumus. 

1932. gadā pēc rosīgās darbībās galdniecības jomā, viņš savu darbnīcu sāka  izīrēt un vēlāk  pārdeva brālim Jānim, savukārt vietā nopirka Ķesteru mājas pie Pullana ezera.

Mūsdienās ēka kalpo kā dzīvojamā māja.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk