Alūksnes rūpkombināta ražotās piena konfektes “Gotiņa”

19.03.2021

Pirms 53 gadiem 18. janvārī izdotais laikraksta “Oktobra Karogs” par šo gardumu vēsta: “Pircēji ļoti iecienījuši konfektes “Gotiņa” Alūksnes konfekšu ceha kolektīvs šogad nolēmis veikaliem nodot 67 tonnas konfekšu “Gotiņa”. Katru dienu ceha noliktavā iesaiņo vairāk nekā 350 kg gatavās produkcijas. Šajās dienās tā tiks nogādāta arī uz kaimiņu - Balvu rajonu un Pleskavas apgabalu.”

Atgriežoties senākā pagātnē, jāatzīmē, ka Alūksnē pirmās kastes ar “Gotiņām” no rajona patērētāju biedrību savienības rūpkombināta konfekšu ceha veikali saņēma 1958. gada maija sākumā. Piena konfektes tolaik  izpelnījās pircēju atzinību, un pieprasījums pēc tām turpināja augt. 1958. gada 31. maija laikrakstā “Padomju Alūksne” var lasīt, ka dienā tobrīd tika saražots ap 50 kg konfekšu, kas bija divas reizes vairāk nekā ceha pastāvēšanas pirmajās dienās. Tolaik konfekšu ceham bija 3 telpas: vārītava, dzesētava un telpa, kur iesaiņo gatavo produkciju. Konfekšu ceha meistare Maiga Marķitāne laikrakstam dalījās arī ar konfekšu recepti, norādot, ka 10 kg piena konfekšu iegūšanai jāņem 9,7 litrus svaiga pilnpiena, 7,2 kg cukura, 1,7 kg kartupeļu sīrupa, 120g sviesta un nedaudz vaniļas. Konfektēm domātais virums, vienmērīgi maisot, jāvāra apmēram 1 stundu un 30 minūtes.

Jāpiebilst, ka 20. gadsimta 30. gados “Gotiņām” līdzīgas konfektes ražoja A/S “Laima”, V. Ķuzes fabrika, Latvijas Piensaimnieku savienība un citi uzņēmumi. Pēc Otrā pasaules kara saldā kāruma oficiālā vēsture sākās 1957. gadā Skrīveros, lai gan, iespējams, ka “Gotiņas” ražotas arī agrāk fabrikās “17. jūnijs” un “Laima”. 

Padomju periodā Latvijā ražotās “Gotiņas” ātri vien iekaroja milzu popularitāti daudzās PSRS republikās, tādēļ  tika atvērtas apmēram 30 “Gotiņu” ražotnes. Gardās piena konfektes gatavoja Skrīveros, Lizumā, Saldū, Ogrē, Vaiņodē, Tukumā, Limbažos, Bauskā, Rēzeknē, Dobelē, Jelgavā, Kuldīgā, Aizputē, Rīgā un citviet. Šo konfekšu popularitāte bija tik liela, ka to ražošanā un eksportā tika sasniegti rekordlieli skaitļi - tolaik Latvija uz tā sauktajām brālīgajām republikām eksportēja ap 6000 tonnu “Gotiņu” gadā.

ALŪKSNES MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]