STĀSTU SEGA LATVIJAI

08.02.2018

STĀSTU SEGA LATVIJAI – ārzemēs dzīvojošo latviešu veltījums Latvijai 100-gadē

Biedrība “Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs” (LaPa) ir privāta, bezpeļņas organizācija, kas dibināta 2007. gadā. Biedrība uztur krātuvi, bibliotēku un biroju ar darbiniekiem Rīgā, kā arī aktīvu valdi un biedrus Latvijā un ārzemēs. LaPa veido ceļojošās izstādes, publikācijas, filmas un citus projektus par latviešu izceļotāju dzīvi, kultūru un devumu Latvijai. Laika gaitā ir plānots izveidot pastāvīgu muzeja ekspozīciju Rīgā vai kādā citā Latvijas pilsētā.

Divus gadus atpakaļ LaPa darbiniekiem radās ideja izveidot STĀSTU SEGU Latvijas simtgadei izmantot tekstilmozaīkas (patchwork) rokdarbu tehniku. Tekstilmozaīkas (patchwork) segas ir tradicionāls rokdarbu veids angliski runājošās zemēs. Izmantojot tekstilmozaīkas tehniku, dažādi, nelieli auduma gabaliņi tiek sašūti kopā vienā segā. Šādas segas nereti ieguva pat simbolisku nozīmi, un tika mantotas no paaudzes paaudzē, jo auduma gabaliņi bija ņemti no dažādos dzīves posmos svarīgām tekstīlijām – kāzu vai kristību kleitām, bērnu sedziņām, tautas tērpiem u.c., tādējādi atspoguļojot dzimtas dzīves notikumus daudzu gadu garumā. Segas sašūšanai bieži rīkoja talkas (quilting bees), kurās sievietes kopīgā darbā veidoja segu, vienlaikus stiprinot savstarpējās saites sarunās un dziesmās.

STĀSTU SEGAS mērķis ir parādīt un veicināt ārzemēs dzīvojošo latviešu piederību Latvijai, ieguldot kopīgā rokdarbā gan savas domas par Latviju, gan arī darbu. Projekts devis iespēju latviešiem ārzemēs visās paaudzēs aktīvi līdzdarboties Latvijas simtgadē neatkarīgi no viņu dzīves vietas, vecuma un valodas spējām. STĀSTU SEGA ir unikāla dāvana Latvijai, kura liecinās nākotnes paaudzēm, ka Latvijas simtgades laikā dzīvojušajiem latviešiem pasaulē viņu Tēvzeme ir svarīga un mīļa!

STĀSTU SEGAS pirmajā posmā (09/2016-08/2017) muzeja darbinieki izsūtīja informāciju ārzemēs dzīvojošiem latviešiem: biedrībām, draudzēm, skolām, nometnēm, dažādām kopienām, Latvijas vēstniecībām un indivīdiem. Pēc noteiktiem parametriem sagatavotie tekstila darbiņi 15 x 15 cm lielumā visai drīz sāka nākt pa pastu no dažādām valstīm uz muzeja biroju Rīgā. 

Kopumā saņēma 1097 kvadrātiņus.

No tiem 840 darbiņus gatavoja sieviešu, 257-  vīriešu dzimtas pārstāvji dažādās vecuma grupās;

Sadalījums ģeogrāfiski:

ASV – 564

Eiropas Savienības valstis – 188

Kanāda – 183

Austrālija – 117

Āfrika – 12

Āzija – 8

 

Otrajā posmā (09/2017-01/2018) visus sasūtītos individuālos darbiņus projekta darbinieki glīti un mākslinieciski salika vienā milzīgā kompozīcijā. STĀSTU SEGAS salikšana notika LNB vestibilā 2017. gada 14. oktobrī.

LaPa muzeja darbinieki un palīgi šķiroja, kārtoja un salika vairāk kā 1000 kvadrātiņus. Darbību noskatījās interesenti un Nacionālās bibliotēkas apmeklētāji.

Visi STĀSTU SEGAI atsūtītie darbiņi kopumā tika salikti  7 1,5m x 3m lielās segās! Pēc tam segas rūpīgi un stingri sašuva Lielvārdes firmas “Linu māja” meistares.  

Savukārt, darinātāju pierakstītos stāstus un laba vēlējumus Latvijai muzeja darbinieki pārrakstīja datorā. Datus ievadīja multimediju prezentācijas izveidošanai, kura būs apskatāma līdz ar STĀSTU SEGU. Prezentācijā datoros varēs palielinātās bildēs labāk apskatīt individuālos kvadrātiņus un izlasīt darinātāju stāstus.

Trešais posms – segas izstādīšana vairākos Latvijas centros. Pirmā vieta - ALŪKSNE! Izstādes atklāšana 8. februārī plkst. 17:00!

 

STĀSTU SEGU atbalstīja:

Valsts Kultūrkapitāla fonds, ASV vēstniecība Rīgā, ALA Kultūras fonds, Latviešu fonds, LNAK Izglītības un kultūras fonds, Toronto latviešu kreditsabiedrība, Pēteris un Liene Kalniņi, Inese Liepiņa.

STĀSTU SEGAS izgatavošanas norisi  var izsekot FB lapā - Stāstu sega.

ALŪKSNES MUZEJS
Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Dizains un izstrāde
Uzgaidiet... loading