Mākslinieka Teodora Paulovica darbu izstādes atklāšanas pasākums "Atklājot Teodora Paulovica pasaules: māksla, personība un dzīve"

16.04.2024

2024. gada 26. aprīlī plkst. 17.00 Alūksnes novada muzejā norisināsies gleznotāja Teodora Paulovica darbu izstādes atklāšanas pasākums "Atklājot Teodora Paulovica pasaules: māksla, personība un dzīve". Aplūkojot mākslinieka radošo darbību raksturojošās gleznas un vērojot viņa dzīves norises fotogrāfijās, pasākumā būs iespēja ieklausīties mākslas vēsturnieces Kristīnes Ogles stāstījumā par mākslinieka personību un daiļradi. Kristīne Ogle ir vairākus gadus pētījusi mākslinieka Teodora Paulovica personību, un šī būs pirmā reize, kad viņas pētījums plašāķā stāstījumā nonāks pie klausītājiem. 

Kristīne Ogle raksta: “Savdabīgu lappusi Latvijas glezniecības kopainā iezīmējis Alūksnes novadnieks, ainavu gleznotājs Teodors Paulovics (1912–1971). Lai gan darbu uzskaitē katalogā, privātkolekcijās un izsoļu namos viņa mantojums mērāms ap 1000 vienībām, par mākslinieku līdz šim informācija ir bijusi diezgan skopa. Tas skaidrojams tādējādi, ka sarežģītajos varas maiņu apstākļos, līdzās studijām Latvijas mākslas akadēmijā, vācu okupācijas laikā Paulovics bija pievērsies kartogrāfa darbam. Šis biogrāfijas fakts vēlāk, padomju gados, liedza paust savu glezniecisko pārliecību tik plaši, kā gribētos. Kopā ar draugu mācītāju un studiju biedru Miervaldi Ķemeru (kura ģimene nodrošināja patvērumu Rīgā) viņi, meklējot savu ceļu lielajā mākslas pasaulē, pilnā mērā izjuta represēta mākslinieka dzīves traģēdiju. Cilvēku ar līdzīgu likteni Vilhelma Purvīša vadītās Dabasskatu meistardarbnīcas audzēkņu vidū nav mazums. Akadēmijā tika ielikti pamati kvalitatīvas un dziļi izjustas ainavu glezniecības izpratnei, taču centrālajās mākslas skatēs Paulovica darbus redzēt nevarēja. Neraugoties uz šo situāciju, gleznotājs centās izmantot katru iespēju, lai demonstrētu savu veikumu kopīgās izstādēs provincē, sevišķi Alūksnes apkaimē. Tas ir iepriecinājis ne vien kuplo radu saimi, bet arī citus interesentus, kas daudzajos darbos atpazīst tuvas un mīļas vietas. Taču gleznotājs nav aprobežojies tikai ar dzimtās puses atveidošanu – viņa darbu klāstā ir gleznas, kas atspoguļo visdažādākās Latvijas vietas, kā arī Igauniju un Karpatus. Nenoliedzami, māksliniekam bija svarīgs gleznoto situāciju saturs, bet, ejot cauri laikiem, viņš daudz strādājis arī pie formālās apdares, uzstādot aizvien jaunus un radošus uzdevumus dabas skatu izpildījumā. Liels un saviļņojošs notikums ir iespēja skatīt daļu no Teodora Paulovica ainavām vienkopus Alūksnes novada muzejā.”

Pasākumā tiks atklāta mākslinieka gleznu izstāde “Teodors Paulovics. Pazīstamais un izzināmais”, kurā eksponēti darbi, kas tapuši visā mākslinieka daiļrades periodā. Izstādē būs apskatāmas gleznas, kurās attēlota ne tikai Alūksne un Alūksnes novads, bet arī Rīgas, Sarkandaugavas, Jūrmalas un Igaunijas ainavas.

Laipni aicināti!

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk