Atbalstīts Valsts Kultūrkapitāla fondā iesniegtais projekts!

06.11.2023

Valsts Kultūrkapitāla fonds 2023. gada 3. kultūras projektu konkursā Kultūras mantojuma nozarē Alūksnes novada muzejam piešķīra 6000,00 EUR projekta “Alūksnes Jaunās pils kāpņu telpas austrumu sienas gleznojuma restaurācija un rekonstrukcija” realizēšanai. 

Alūksnes Jaunā pils būvēta laikā no 1859. gada līdz 1863. gadam un ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Pils ir viena no ievērojamākajiem vēlās Tjūdoru neogotikas arhitektūras pieminekļiem Latvijā, kas iekštelpās glabā mākslinieciskos sienu un griestu gleznojumus neogotikas, neoklasicisma, neorenesanses, neorokoko un pat eksotiskajā mauru stilā.

2014. gadā pilī tika veikti arhitektoniski mākslinieciskās izpētes darbi, kuru laikā secināts, ka pils pirmajā stāvā saglabājies mākslinieciski vērtīgs iekštelpu dekoratīvs krāsojums. Veicot zondāžas darbus pils kāpņu telpā, atklājās neogotikas stila sienu gleznojumi.

2016. gadā notika kāpņu telpas daļēja restaurācija, kuras laikā tika veikta sienu gleznojumu izpēte un sienu augšējā ornamenta attīrīšana no pārkrāsojuma slāņiem. Sienu apakšdaļās tika atsegti lieli zondāžas laukumi, bet sešu slāņu pārkrāsojums ar eļļas krāsām uz sienām palika, radot krāsojumam neviendabīgu izskatu bez kopējās koncepcijas. Kāpņu telpas austrumu siena vairākkārt ir bijusi pakļauta remontdarbiem, kuru laikā ir zudis oriģinālais apmetums lielos laukumus, kopā 3,2m2.

Īstenojot sagatavoto restaurācijas un konservācijas programmu, tiks iegūts stabils austrumu sienas gleznojuma stāvoklis, kā arī atgūts oriģinālais otrās sistēmas vizuālais izskats.

Restaurācijas darbus veiks restauratore Līga Šļakota Liga Slakota, kura profesionālajā restaurācijā darbojos jau 13 gadus. Līga ir beigusi Latvijas mākslas akadēmijas restaurācijas nodaļu un turpina studijas LMA doktorantūrā. Papildus pieredzi guvusi dažādās apmaiņas programmās un kursos Polijā, Vācijā un Igaunijā. Liela pieredze ir gūta arī dažādos Latvijas objektos: Rundāles pilī, Jaunauces pilī, Doma baznīcā, Aglonas bazilikā, Alūksnes Jaunajā pilī u.c. Tāpat restauratore strādājusi arī Tallinā, vadot pareizticīgās baznīcas kupola sienu gleznojumu restaurāciju. Ikdienā viņa sadarbojas ar dažādu konfesiju baznīcām, restaurējot ikonas un gleznas.

Projekta īstenošanas no 2023. gada 6. novembra līdz 2024. gada 29. februārim.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk