Jaunumi Alūksnes novada muzejā!

29.09.2023

Eiropas Kultūras mantojumu dienu ietvaros tika atklāta izstāde “Neogotikas pērle”, kas vēsta par pils vēsturi un iepazīstina ar mākslinieciski vērtīgo iekštelpu dekoratīvo gleznojumu. Alūksnes Jaunā pils ir viens no ievērojamākajiem vēlās Tjūdoru neogotikas arhitektūras pieminekļiem Latvijā, kas iekštelpās glabā mākslinieciskos sienu un griestu gleznojumus neogotikas, neoklasicisma, neorenesanses, neorokoko un eksotiskajā mauru stilā, kas šo pili izceļ citu piļu kontekstā.

Pils mūzikas salonu Klavieru istaba tika papildināta ar 19. gs. sākuma eklektikas stilā veidotiem Bra - sienas svečturiem.

No Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas ēkas uz Alūksnes novada muzeju tika pārvesta “Kanovas vāze”. Balta marmora vāze klasicisma stilā ar dekoratīvu ciļņu frīzi, kas veidota 18. gs. beigās. Uz vāzes atveidoti sengrieķu vīna ražas un auglības dieva svētku svinības – dionīsiji, menādas ar vīnogu ķekariem un ziedu vītnēm rokās, blakus mazie satīri, mežu valdnieka un aizstāvja Pāna atribūti – galva un vīraka trauki.

Tiek uzskatīts, ka marmora vāzi pēc Krievijas ķeizarienes Katrīnas II pasūtījuma darinājis itāļu tēlnieks A. Kanova, tomēr šī informācija nav apstiprināta. 18. gs. 2. pusē ķeizariene mākslas darbu uzdāvināja Alūksnes muižas īpašniekam Otto Hermanim fon Fītinghofam, kurš to uzstādīja Alūksnes Muižas parkā. Aprakstos minēts, ka 1921. gadā tā stipri sabojāta. 1930. gados restaurēta un novietota ģimnāzijas ēkā, sākotnēji Jāņkalna ielā 38, vēlāk pārvesta uz Glika ielā 10.

Vāzes pārvietošana uz pili ir pamatojama ar tās vēsturisko atrašanās vietu Alūksnes Muižas parkā un piederību Alūksnes muižas īpašniekam O. H. fon Fītinghofam, kura pēcnācēji cēla pēdējo muižas kompleksa ēku - Alūksnes Jauno pili.

 

Izstāde “Neogotikas pērle” un Bra sienas svečturi realizēti projekta “Versts full of Feeling in Eastern Latvia”/ “Sajūtu pilnas verstis Austrumlatvijā” VERSTS OF FEELINGS 2 ietvaros. Projekts tiek īstenots pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros un to līdzfinansē Eiropas Savienība. Projekta mērķis ir maršruta “Sajūtu verstis/ Versts of Feelings” un tūrisma objektos radītā piedāvājuma papildināšana ilgtspējīga tūrisma piedāvājuma nodrošināšanai Latvijas austrumu pierobežā, pilnveidojot projekta LV-RU-008 rezultātus un nodrošinot to plašāku pielietošanu.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Alūksnes novada pašvaldība un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk