Jauna izstāde - "Pastkartes šarms"

21.02.2023

Mūsdienās svētkos saņemam sveicienus īsziņās un e-pastos, bet vēl pavisam nesen sveicieni tika sūtīti ar pastkaršu starpniecību. Pastkartes ir daļa no mūsu kultūrvēstures mantojuma, kurās atrodamas ziņas par sadzīvi, rakstības stilu, jūtama attieksme pret notikumiem pasaulē un tuvākajā apkārtnē. Arī Alūksnes novada muzejā glabājas vairāki simti pastkaršu (apsveikuma kartītes), kas datējamas ar 20. gadsimta sākumu līdz pat mūsdienām. 

Izstādē “Pastkartes šarms” apskatāmas dažādu tematiku ilustrētas pastkartes – romantiskās un naivās Vasarsvētku pastkartes, Lieldienu un Līgo svētku pastkartes, kā arī foto pastkartes, kas datējamas ar 20.gs. pirmo pusi. 

Ilustrētas pastkartes pasaulē kļuva populāras jau 19.gs. otrajā pusē, bet par to “zelta gadiem” uzskata tieši  20. gs. sākumu. Ap 1910. gadu sāka parādīties arī foto pastkartes, kurās tika nodrukāti pilsētu un dabas skati, slavenu cilvēku portreti, reklāmas un daudzi citi attēli, kas kalpoja ne tikai kā sazināšanās līdzeklis, bet arī kā suvenīri, kurus cilvēki iegādājās, saglabāja un krāja.

Izstādē apskatāmā Latvijas un ārzemju slavenību foto pastkaršu kolekcija, kura savulaik piederējusi novadniecei Vandai Tēvelei, bet romantiskās Vasarsvētku kartiņas jaunībā saņēmis soļotājs Ādolfs Liepaskalns.

Vai nav pienācis laiks arī mums pamazām atgriezties pie šīs tik brīnišķīgās un nedaudz piemirstās tradīcijas?

Izstāde skatāma no 14. februāra līdz 1. aprīlim.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk