Leģionāru piemiņas dienas pasākums

16.03.2019

16. martā Alūksnē norisināsies Leģionāru piemiņas dienas pasākums.

Plkst. 10:00 Alūksnes un Apes novadu politiski represēto klubs "Sarma" aicina nolikt ziedus un svecītes pie Mātes tēla.

Pēc piemiņas brīža visi pasākuma dalībnieki tiek aicināti uz Alūksnes muzeju, kur būs iespēja noskatīties divas video filmas: „Latvijas stāvstrops. Zedelgema, Beļģija” un „Esi stipra – tu esi latviete”.

Videofilma „Latvijas stāvstrops. Zedelgema, Beļģija” ir par to, ka 2018. gadā Latvijas Okupācijas muzeja biedrība kopā ar Beļģijas pilsētas Zedelgemas pašvaldību izveidoja vides objektu – “Latvijas stāvstrops brīvībai”, kas veltīts latviešu leģionāriem, kuri Zedelgemas kara gūstekņu nometnē 1945. un 1946. gada ziemā nezaudēja ticību Latvijas valsts brīvībai. Ideja par piemiņas zīmi radās 2014. gadā, kad Latvijas Okupācijas muzeja filmēšanas grupa kopā ar diviem bijušajiem ieslodzītajiem leģionāriem apmeklēja Zedelgemu, lai filmētu karagūstekņu nometnes vietu, kā rezultātā tapa muzeja dokumentālā filma “Zedelgema”. Savukārt Zedelgemas pilsētas pašvaldību ieinteresēja šis pagātnes stāsts, tā vēlējās tuvāk izzināt karagūstekņu nometnes vēsturi, tādēļ tika noslēgts sadarbības līgums ar muzeju par piemiņas zīmes veidošanu. 2017. gadā Okupācijas muzejs organizēja tēlniecības konkursu par pieminekļa metu, kurā Latvijas un Beļģijas kopīgā žūrijas komisija par labāko atzina tēlnieka Kristapa Gulbja piedāvāto metu “Latvijas stāvstrops”. Autors par savu piedāvājumu teica: “Zedelgemas nometnē bija gandrīz 12 000 latviešu karavīru. To skaits ir līdzvērtīgs bišu skaitam stropā. Mana ideja bija piemineklī apvienot kopīgās eiropeiskās vispārcilvēciskās vērtības un visiem eiropiešiem saprotamu simbolu valodu ar tikai Latvijai īpašo un vizuāli raksturīgo. Latvijas bišu saime Flandrijas zemē. Bišu saime ir tauta. Strops ir viņu valsts. Ar savu armiju, ar likumiem un kārtību. Bites ir miermīlīgas – tās pašas nevienam neuzbrūk. Tās aizstāv, cīnās un mirst par savu stropu, saimi, brīvību.” Šis ir pirmais piemineklis pilsētvidē ārpus Latvijas, kas veltīts latviešu karavīriem. Tas atrodas apmēram trīs kilometrus no agrākās gūstekņu nometnes jaunā pilsētas rajonā, laukumā, kam ir dots nosaukums – Brīvības laukums. Pilsēta nākotnē ir nolēmusi atvērt apskatei arī saglabājušās karagūstekņu nometnes kazarmas un iekārtot muzeju, kur varēs iepazīt arī latviešu leģionāru stāstu.

Videofilma „Esi stipra – tu esi latviete. Velta Kromule” stāsta par vienu no nacionālo partizānu piemiņas vietām Virguļicas dabas liegumā, klusā un dabas skaistuma ieskautā, Latvijas laukakmeņiem noklātā meža nostūrī, kas izveidota, lai godinātu nacionālo partizānu piemiņu. Vēstures lappuses šķirot, mēs katrreiz papildinām savas zināšanas par Latviju, par pasauli, tādējādi veidojot savu personīgo attieksmi pret dzimto zemi un ar to saistītajām norisēm. Ikviena cilvēka pamatvēlme ir nodzīvot pilnvērtīgu un laimīgu dzīvi. Diemžēl ne vienmēr apstākļi veidojas tādi, ka tas ir iespējams. Laika periodi ir dažādi un vēstures notikumi bieži vien ietekmē cilvēku likteņus. Mēs vienmēr esam izvēles priekšā un viena no īpašībām, kura nosaka attieksmi pret dzimto zemi, ir patriotisms. Un tas nozīmē mīlēt ne tikai šo zemi, bet arī šo valsti. Un nepietiek tikai gribēt, der arī padomāt, ko es daru un ko es darīšu šīs valsts labā. Nacionālo partizānu darbības piemiņa cīņā par neatkarīgu valsti, mums ir kā pieredzes stunda Latvijas neatkarības novērtēšanā un sargāšanā. Piemiņas vieta Virguļicas dabas liegumā atklāta 2018. gada 12. oktobrī.

Uzgaidiet... loading