Pils iela 27

20.08.2019

Pils iela 27- Bukeļa māja

Ēka Pils ielā 27 celta 1934.-1935. gadā pēc novadnieces arhitektes Elzas Melderes- Ziemeles projekta. 1934. gada 26. aprīļa “Malienas Ziņu” 461. numurā  var lasīt, ka “pašā pilsētas centrā, uz Pils un Prezidenta J. Čakstes ielu stūra, garnizona ārsts Nikolajs Bukelis cels 2 stāvu ēku. Laukumu jau iežogo. Būvi cer pabeigt vēl šo rudeni”.

Ēkas būvprojektā redzams, ka 1. stāvā bija paredzēts izbūvēt dzīvojamās telpas, kā arī kalpotāju istabas, savukārt 2. stāvā  četrus vienistabas un vienu piecistabu dzīvokli, kā arī četru veikalu telpas. Tāpat bija paredzēta telpa zāļu sagatavei, kalpotāju istabas, bet pagrabā- telpas aptiekas vajadzībām un sakņu uzglabāšanai.

Alūksnes muzeja izrakstu kartotēkā pieejama informācija, ka ēka līdz pat mūsdienām izīrēta, tajā izvietoti dažādi veikali un darbnīcas. Piemēram, 30-to gadu 2. pusē Bukeļa mājā tika atvērts Fīla kungu, dāmu, bērnu gatavu apģērbu veikals, J. Grīviņa, E. Ķuzes apavu veikali, N. Priedīša radio veikals un remontdarbnīca, A. Gaiļa frizētava, H. Rukina manufaktūras, galantērijas tirgotava. Savukārt padomju periodā ēkā atradās Alūksnes apriņķa komjaunatnes komiteja un dzīvokļi, atmodas sākumā - LTF Alūksnes nodaļa, 90-to gadu sākumā- veikals “Suvenīrs” (vēlāk “Ogres” filiāles veikals), tipogrāfija, redakcija, kā arī dzīvokļi. Turpmākajā periodā Pils ielā 27 viens otru nomainījuši dažādu nozaru uzņēmumi, telpās izvietoti biroji, veikali un darbnīcas, piemēram, “Malienas Ziņu” redakcija, frizētava, skaistumkopšanas salons, grāmatvedība, bankas filiāle, īpašumu vērtētāju un konsultantu birojs, notārs un arī saimniecības preču, ziedu, pārtikas, apģērbu un sporta preču veikali.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk