Skatīt visus ierakstus

Pils iela 68

25.07.2019

Pils iela 68- Ruttasa kunga māja

Ēka Pils ielā 68 zināma kā Ruttasa kunga māja. Tā būvēta pēc novadnieces Elzas Melderes-Ziemeles projekta laikā no 1933. līdz 1935. gadam un ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Pirmās brīvvalsts laikā īpašnieks telpas izīrējis uzņēmēju vajadzībām. Muzeju izrakstu kartotēkā pieejama informācija, ka 20. gs. 30-jos gados ēkas pirmajā stāvā atradās 7. Siguldas kājnieku pulka karavīru veikals, O. Zuša radio, mūzikas instrumentu, velosipēdu tirgotava, M. Lejasisaka apģērbu veikals, J. Grīviņa apavu veikals, H. Ribņika manufaktūras veikals, kā arī A/S “Laima” Alūksnes noliktava. Pēc lielā ugunsgrēka šeit iekārtota arī Loitu konditoreja. Vācu okupācijas laikā Pils ielā 68 atvērta K. Lībieša tirgotava, kā arī Alūksnes un apkārtnes lauksaimniecības lietu pārvaldnieka kantoris.

1947. gada decembra “Padomju Jaunatnē” var lasīt, ka “ļoti plašs veikals iekārtots Vorošilova ielā 68*, kur var iegādāties audumus, kurpes, lietussargus, dāmu rokas somiņas un dažādas citas rūpniecības preces. Tuvākajās dienās atvērs pārtikas preču veikalu un kafejnīcu- konditoreju”. Laikabiedri atminas, ka tagadējās grāmatnīcas telpās padomju gados bijusi frizētava. Savukārt ēkas 2. un 3.stāvā no 60-jiem gadiem līdz pat brīvvalsts laikam atradās viesnīca, kā arī Alūksnes komunālo uzņēmumu kombināts (KUK), bet 1. stāvā- Alūksnes rajona centrālā valsts darba krājkase. 20. gs. 90-jos gados ēkā tika atvērti divi pārtikas veikali- viens pagrabstāvā, otrs 1. stāvā. Tā vietā vēlāk atvērts lietoto apavu un apģērbu veikals.

Mūsdienās ēkas pirmajā stāvā atrodas apģērbu veikals, grāmatu veikals, kafejnīca, bet otrajā un trešajā stāvā biroja telpas.

* Padomju periodā pils iela bija pārdēvēta par Vorošilova ielu.

Uzgaidiet... loading