Skatīt visus ierakstus

Pils iela 64

25.06.2019

Pils iela 64- Mežuļa māja.

Ēka Pils ielā 64, kas celta 19. gadsimta beigās, zināma kā  V. Mežuļa māja. Sākotnēji tās pirmajā stāvā atradās A. Grosmaņa tirgotava, bet otrajā stāvā- dzīvojamās telpas. Laika gaitā ēka vairākkārt pārbūvēta. 20. gs. sākuma fotogrāfijās var redzēt stiklotu verandu ielas pusē, savukārt 1929. gada Kr. Lapiņa iemūžinātajā foto redzams, ka veranda jau nojaukta un tiek pārbūvēts ēkas otrais stāvs.

Muzeju izrakstu kartotēkā pieejama informācija, ka 20.- 30. gados telpas sāka izīrēt arī citas iestādes. Tad šeit tika atvērta Latviešu lauksaimniecības ekonomiskās sabiedrības Alūksnes nodaļa, kā arī linu pieņemšanas punkts, 1923. gadā atklāta A. Maizīša Jaunā aptieka (tādējādi līdz Otrajam pasaules karam Alūksnē bija 2 aptiekas- Vecā un Jaunā). Līdztekus darbojās arī dažādas tirgotavas, piemēram, A. Pilandera, Ā. Bišulāča gaļas, J. Bauera, E. Mežkuta, M. Zaubes delikatešu, M. Gaumiga drogu tirgotava, kurā varēja iegādāties arī parfimēriju, krāsas, fotoaparātus, sporta un zvejniecības piederumus, kā arī optiku. Periodikā lasāmi arī citu uzņēmēju sludinājumi- savus pakalpojumus Pils ielā 64 piedāvāja sedlinieks E. Krievāns, darbojās E. Jaukumu traktieris, kā arī L. Sāras konditoreja.

Zīmīgi, ka Mežuļa māju saudzējis 1940. gada lielais ugunsgrēks, kas skāra blakus esošo māju un visas nākamās mājas līdz pat Pils ielai 50.

Padomju laikā Pils ielā 64 atradās aptieka, vēl šo ēku tautā atceras kā “dežūrveikalu” jeb “dežūrbodi”. 1970- jos gados ēkas vienā daļā tika atvērts trauku veikals, bet otrā- pārtikas veikals. Pēdējais šeit atradās līdz pat brīvvalsts laikam. Interesanti, ka padomju laika uzraksts “Pārtika” ēkas fasādi rotāja līdz pat 90- to gadu beigām.

Šobrīd ēkā atrodas sadzīves tehnikas veikals.

Uzgaidiet... loading