Ojāra Vācieša iela 8

17.04.2020

Ojāra Vācieša iela 8- Muižas pārvaldnieka māja.

Ēka Ojāra Vācieša ielā 8 celta 19. gadsimta vidū kā muižas pārvaldnieka māja un šobrīd ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Pirmās brīvvalsts laikā īpašums nonāca Kara ministrijas pārvaldībā. Pēc 7. Siguldas kājnieku pulka dislocēšanas Alūksnē, šeit apmetās garnizona virsnieki.

1931. gadā ēkā tika atvērts Alūksnes pasta un telegrāfa kantoris. Periodikas izdevums ''Pasta- Telegrāfa dzīve'' Nr. 10. par šiem notikumiem vēsta: ''Oktobra 10. dienā Pasta un telegrāfa būvdarbu pieņemšanas komisija pieņēma Alūksnes pasta- telegrāfa kantora jaunās ēkas pārbūves darbus, un līdz ar to Alūksnes pasta operācijas tagad koncentrētas līdz 1929. gadam Kara ministrijai piederējušā ''Baltā namā''. Nama iegūšanas gaitā Alūksnes pastmeistaram J. Tīsonam nācies pārvarēt neskaitāmus šķēršļus, kuri beidzot laimīgi novērsti. Līdz pat beidzamam laikam namu apdzīvojuši vietējā garnizona virsnieki, kas jūtami veicinājis telpu uzturēšanu priekšzīmīgā kārtībā un pateicoties tam, arī pasta un telegrāfa būvniecības nodaļai izdevās ēkas iekšējo kapitālpārbūvi, kura kvantitatīvi līdzinājās tuvi jaunbūves būvdarbu daudzumam, izpildīt par minimālo summu Ls 11.000... Alūksnes pilsētai strauji apbūvējoties, tā attīstās par vienu no ievērojamākām mūsu valsts ziemeļdaļas pilsētām un līdz ar to neapšaubāmi paredzama Alūksnes pasta un telegrāfa kantora strauja attīstība.”

Pasts ēkā atradās arī  padomju periodā un ilgāku laiku otrās brīvvalsts laikā, bet kopš 2014. gada te mājo Latvijas Sarkanā Krusta Alūksnes komiteja.  Par  ēkas izmantošanas mērķiem  vēsta 2014. gada 14. janvāra laikraksta “Malienas Ziņas”: “(..) ēkā, kur līdz šim atradās Alūksnes 1. pasta nodaļa, turpmāk darbosies LSK Alūksnes komiteja. Apmeklētāji pie medicīnas personāla veselības istabā varēs izmērīt asinsspiedienu, izveidot sirds pasi, veikt brūču pārsiešanu, izdarīt venozās injekcijas un saņemt citus medicīnas pakalpojumus, tāpat kā agrāk pie mums, saņemt arī pārtikas pakas. Tāpat šeit darbosies arī frizētava, mazcenu veikals un ķīmiskās tīrītavas pieņemšanas punkts, interesenti varēs iesaistīties aerobikas nodarbībās. Savu pakalpojumu klāstu turpmāk domājam vēl paplašināt, atverot arī anonīmo alkoholiķu atbalsta grupu, sieviešu krīzes centru un citu.”

ALŪKSNES MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]