Brūža iela 4

27.03.2020

Ēka Brūža ielā 4- Raues kunga māja.

Ēka Brūža ielā 4  pirmās brīvvalsts laikā zināma kā Raues kunga māja. Līdzīgi kā citos Alūksnes pilsētas centra namos, arī šajā savulaik rosījās gan dzīvokļu, gan arī tirgotavu un darbnīcu telpu īrnieki. Lasot pirmās brīvvalsts laika preses sludinājumus, atklājas, ka daži no īrniekiem laika gaitā “ceļojuši” no viena īres nama uz citu, tā meklējot labākus dzīves un darba apstākļus. Alūksnes muzeja objektu kartotēkā atrodama informācija, ka 20. gs. 20., 30- jos gados Raues kunga māja atradās Zelmera konditoreja, Tāleša frizētava, E. Gaikes dāmu frizētava, A. Pāruma pulksteņa labošanas darbnīca. Alūksnes muzeja objektu kartotēkā apkopotās O. Siseņa atmiņas vēsta, ka ēkas otrajā stāvā atradās O. Prēdeļa drēbnieka darbnīca, bet vēlāk tās vietā-  notāra Altroka kantoris.

Savukārt 1930-to gadu periodikas slejās rakstīts, ka tolaik namā atvērts H. Putraļa zobārstniecības kabinets, kā arī V. Kīns kundzes klavierstundu kabinets. 

40-to gadu “Malienas Ziņās”, var uzzināt ka ēkā atradās vecmātes A. Ozolas, arī miertiesneša V. Janoviča kabinets un P. Kromuļa kurpnieka darbnīca.

Līdzīgi kā iepriekš, arī turpmākajā periodā ēka kalpojusi kā daudzdzīvokļu māja un tur vietu raduši dažādi uzņēmumi.

Jāatzīmē, ka kopš 1998. gada ēkai noteikts vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss.

ALŪKSNES MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]