Lielā Ezera iela 1

17.09.2019

Lielā Ezera 1- Alūksnes brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības nams

Muzeju izrakstu kartotēkā un periodikā pieejama informācija, ka pirmās brīvvalsts laikā Lielā Ezera ielā 1 atradies Alūksnes brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības nams, kura pamatakmens ielikts 1932. gada 8. maijā.

Jaunuzceļamā māja būs divstāvu, ar vairākām plašām veikalu telpām apakšstāvā, dzīvokli un lielāku zāli biedrības vajadzībām (..) Gruntsgabals, uz kura tiek būvēts nams, ir dāvāts biedrībai no pilsoņa Ruttasa, līdz ar nama būves iesākuma kapitālu,” tā var lasīt 1932. gada 12. maija “Malienas Ziņā”.

20. gs. 30- to gadu fotogrāfijās redzams, ka ēkai blakus atradies vecais koka depo ar torni. Interesantas nianses par to var lasīt 1933. gada “Vidzemes Vēstnesī” Nr. 238: “ (..)Netālu no ielu krustojuma ir ugunsdzēsēju depo. Pelēkais nams, kur uzglabājās visi dzēšanas rīki un kur uz trauksmes signālu sapulcējas ugunsdzēsēji. Nama augša izveidota torņa veidīgi un pašā augšā atrodas trauksmes ierīce- griezīgi kaucoša sirēna, kuras svilpiens dzirdams pat tālā apkārtnē un spēj naktīs uzmodināt iedzīvotājus no miega. Pastāvīgo ugunsdzēsēju nav. Ir tikai brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība, kura teicami un sekmīgi darbojas zem sava ilggadīgā priekšnieka Kundrat k-ga vadības. B-ba cerē tuvākā nākotnē iegūt ugunsdzēsēju auto, kura trūkums sāpīgi traucē dzēšanas darbus. Blakus ugunsdzēsēju depo paceļas ugunsdzēsēju b-bas nupat uzceltais nams, ar lieliem skatu logiem. Tie visi jau aizņemti ar veikaliem un spoži apgaismoti. Virs kādas ieejas krīt acis pat gaismas reklāma- automātiski uzliesmojošs un nodziestošs elektriskais lukturs.”

Muzeja izrakstu kartotēkā var lasīt, ka pirmās brīvvalsts laikā ēkas 1. stāvā iekārtots H. Čibala friziera salons, E. Čēmas cepuru un Rīgas vilnas manufaktūras veikals, O. Rulles un T. Javas zobārstniecības kabineti, kā arī Alūksnes lauksaimniecības lietu kārtotāja A. Stockhuss kabinets. Padomju periodā ēkas 1. stāvā atradās piena produktu un maizes veikals, bet 2. stāvā – dzīvokļi. Arī otrās brīvvalsts laikā ēkas pirmajā stāvā viens otru nomainījuši dažādi veikali, bet 2. stāvā- iekārtoti kabineti un dzīvokļi.

ALŪKSNES MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]