Sienas un galda pulksteņu kolekcijas izstāde "Sens, tik sens ir tas laiks..."

28.06.2024
Vairāk nekā divus gadsimtus mehāniskie svārsta pulksteņi bija precīzi instrumenti laika mērīšanai, kad tie kļuva par sava laikmeta simbolu. Līdz 19. gs. pulksteņi bija atsevišķu amatnieku roku darbs, un tie bija ļoti dārgi.
Šī perioda svārsta pulksteņu bagātīgais rotājums parāda to vērtību kā turīgu cilvēku statusa simbolu, kur pulksteņmeistari no dažādām Eiropas valstīm un reģioniem izstrādāja savus unikālos stilus un centās savus darinātos pulksteņus izcelt citu vidū. 19. gs. pulksteņu detaļu rūpnieciskā ražošana pakāpeniski ieviesa svārsta pulksteņu izmantošanu vidusšķiras ģimeņu vidū, bet mūsdienās mehāniskie svārsta pulksteņi ir kļuvuši par izsmalcinātu interjera elementu.
Izstādē apskatāmi dažādi 19. gs. beigu un 20. gs. sienas un galda pulksteņi. Tos saglabājuši, atjaunojuši un apkopojuši personīgajās kolekcijās alūksnieši Pēteris Zālītis un Jānis Korps.
Izstādē apskatāmie Švarcvaldes tipa pulksteņi, pulksteņi ar dzeguzi, kā arī daļa galda pulksteņu ir no Pētera Zālīša pulksteņu kolekcijas. 20. gs. I puses Gustav Becker, Rob. Waldmans, JUNGHANS, Le Roi a Paris sienas pulksteņi, daļa galda pulksteņu, kā arī rokas pulksteņu mehāniskie elementi un pulksteņmeistara instrumenti ir no Jāņa Korpa pulksteņu kolekcijas. 

Izstāde apskatāma līdz 2025. gada 1. februārim.
ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk