Kas jums ir mirklis? Vai tas saistās ar dzimto vietu?  Vai līdzcilvēkiem? Vai varbūt notikumiem?
Visa cilvēka dzīve sastāv no neskaitāmu mirkļu kombinācijām. Viss, kas notiek mums apkārt ir vienreizējs un neatkārtojams. Priecīgi, skumji, laimīgi vai dramatiski mirkļi ļauj atsaukt atmiņā reiz piedzīvoto. Katrs mirklis kā pagātnes liecinieks paliek vēstures lappusēs.
Gatavojoties Latvijas simtgadei, Alūksnes muzejā tapusi izstāde “100 vēsturiski mirkļi Alūksnē”, kas apmeklētājiem ļaus izzināt simts dažādus vēsturiskus mirkļus Alūksnē gadsimta griezumā, no 1918. līdz 2017. gadam. Katrs gads stāstīs par kādu notikumu Alūksnē, kas vienam būs kā atklājums, bet otram – atgādinājums. Organizāciju dibināšana, nozīmīgas jubilejas, pilsētvides objektu būvniecība, nozīmīgi svētki, valstsvīru vizītes, okupācijas varu maiņas un citi svarīgi mirkļi, ļaus ielūkoties Alūksnes daudzveidīgajā vēsturē. Lai arī fragmentāri, šī izstāde atspoguļos, kā vēsturiskās norises ietekmējušas un mainījušas mūsu pilsētas dzīvi un tēlu. Katrs mirklis veido  Alūksnes  simtgades stāstu, vēstot par norisēm dažādās dzīves jomās.

 

Pirmie mirkļi īsumā ļauj ielūkoties Brīvības cīņu norisēs, kas noslēdzās ar Alūksnes atbrīvošanu, vēlāk -  7. Siguldas kājnieku pulka dislocēšanu Alūksnē. Savukārt turpmākie vēsta par Alūksnes “ziedu laikiem”, jo, līdz ar pilsētas tiesību iegūšanu, sākās saimnieciskās un kultūras dzīves uzplaukums, kā arī intensīva pilsētas apbūve. Šajā laikā pilsētā darbojās nelieli, vietēja mēroga rūpniecības uzņēmumi un aktīvi rosījās amatnieki, jaunuzceltajos namos tika atvērti pārtikas, apģērbu veikali, grāmatu tirgotavas. Liela loma pilsētas attīstībā bija dažādu sabiedrisko, kultūras un izglītības biedrību darbībai. Pilsētniekus priecēja dziesmu svētki, brīvdabas izrādes un koncerti, jaunu pilsētas objektu atklāšana, valstsvīru vizītes un daudzi citi svarīgi notikumi. Liels atbalsts šī perioda mirkļu izzināšanā un vizualizēšanā bija laikrakstam “Malienas Ziņas”, kā arī fotogrāfijām.

 

Šiem notikumiem seko “drūmie  gadi”, tā varētu dēvēt nākamo periodu, kad pozitīvo rosības gadus nomainīja kara un okupācijas gadi. Jāatzīmē, ka 20. gadsimta 40-to gadu mirkļus iesāk alūksniešiem tik zināmais lielais ugunsgrēks, kam seko okupācijas varu maiņa, mobilizācija un deportācijas.

 

Jaunas vēsmas pilsētas dzīvē ienāca līdz ar padomju okupāciju. Nākamie mirkļi atspoguļo, kā padomju ideoloģija mainīja visas dzīves jomas. Daži šo periodu atceras ar pozitīvām, daži – negatīvām emocijām. Ne velti, arī mirkļi stāsta par duālu situāciju. No vienas puses, par strauji augošu pilsētu, kurā ik uz soļa tika celtas jaunas dzīvojamās mājas, bērnudārzi, skolas. Par pilsētu, kurā durvis vēra restorāni un kafejnīcas, moderna autoosta un universālveikals, un kuras goda plāksnēs un vietējo laikrakstu slejās dižojās smaidīgi un laimīgi darbaļaudis. No otras puses, šī perioda mirkļi atklāj padomju varas uzspiestos standartus, kas atstāja dziļas saknes politiskajā, ekonomiskajā, sociālajā un kultūras dzīvē. Spilgti šo laiku raksturo tā laika periodikas izdevumi “Padomju Alūksne”, “Oktobra Karogs”, “Zvaigzne”, kā arī fotogrāfijas, kurās vērojamas padomju varas jaunieviestās tradīcijas – jaunības svētki, darba un sporta svētki, ziedu nolikšana pie Ļeņina pieminekļa un citi zīmīgi notikumi.

 

20. gs. 80 – 90-to gadu mirkļi noteikti daudziem alūksniešiem palikuši dziļi sirdīs un atsauks atmiņās Atmodas laiku, piedzīvoto Baltijas ceļā, barikādēs, kā arī Latvijas neatkarības deklarācijas pieņemšanās dienā. Šī laika neaizstājams informācijas avots ir Alūksnes muzeja krājumā glabātās alūksniešu atmiņas.

 

Izstādi noslēdz Otrās brīvvalsts laika notikumi, kad  dzīve pēc neatkarības atgūšanas bija jāsāk teju no jauna. Soli pa solim veidojusies un izaugusi mūsdienu pilsēta, saglabājot kaut ko no senā, un, ienākot rietumnieciskajām tendencēm, iegūstot klāt kaut ko no jaunā.

 

Tāda nu šobrīd tā ir, mūsu Alūksne – krāšņa, strauji auguša, kāds pilsētas viesis teicis, pat majestātiska. Tā “lielā” Latvijas vēsture jau grāmatās ir uzrakstīta, bet mazie stāsti, kas kā mozaīkas gabaliņi to veido, nereti tiek aizmirsti. Tāpēc mūsu mērķis bija saistošā veidā izstāstīt mazos Alūksnes stāstus mirkļos, lai tie vienmēr paliktu mūsu sirdīs, atmiņās un vēstures lappusēs. Izejot vēstures līkloču takas, jāatzīst, ka, lai cik ļoti svešu varu pārmaiņu skarta, Alūksnes vēsture tomēr bija, ir un būs citāda, pat īpaša – ar savu stāstu, saviem notikumiem un saviem cilvēkiem. Ar šo mazo 100 mirkļu notikumu saujiņu mēs izstāstām tikai daļu, bet stāstāmā vēl ir daudz.

 

Izstādes tapšanā izmantoti Alūksnes muzeja krājuma un pētnieciskie materiāli, kā arī  atsaucīgo alūksniešu privātie arhīvi.
Izstādes programmatūras izstrāde -   weblapa.lv (SIA samTools),  grafisko dizainu veidojusi alūksniete Jana Rāga.
Skatīt izstādi
ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk