Ekspozīcijas un izstādes

Izstādes un ekspozīcijas

12.03.2019
keyboard_arrow_down

“No miesta līdz pilsētai”

Alūksnes muzejā tapusi jauna ceļojošā izstāde “No miesta līdz pilsētai”, kas apmeklētājiem ļaus izzināt Alūksnes vēsturi no 19. gadsimta beigām, kad tā vēl bija miests Krievijas impērijas sastāvā līdz pilsētas tiesību iegūšanas brīdim 1920. gada 2. janvārim.

Viens no iemesliem, kāpēc šī tēma tika aktualizēta, ir gaidāmā pilsētas simtgade, bet otrs – sadarbība ar somu vēsturnieku Tuomo Juntunenu, kurš jau vairāku gadu garumā ir pētījis somu karavīru cīņas Latvijas Neatkarības karā. Veidojot izstādi atklājām, ka no vienas puses Alūksne bija politiski trauksmaina, svešu tautu un varu apdraudēta, kara un neatkarības cīņu virpulī ierauta. Šeit, piedzīvojot smagus zaudējumus un arī gūstot spožas uzvaras, plecu pie pleca cīnījušies krievu, vācu, igauņu, somu un savējie - latviešu karavīri. No otras puses – plaukstoša un augoša. Tā bija vieta, kur durvis vēra jaunas skolas, tirgotavas un amatnieku darbnīcas, aktīvi darbojās biedrības un vietējās ražotnes. Izstādē informācija sadalīta 7 daļās: Administratīvais iedalījums, Pirmais pasaules karš un Latvijas Neatkarības karš, Biedrības, Skolas, Baznīcas un lūgšanas nami, Saimnieciskā dzīve un Pilsētas attīstība.

Izstādes materiāla pamatā ir Alūksnes muzeja krājuma un pētnieciskie materiāli. Jāatzīmē, ka atsevišķas tēmas par 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma  Alūksnes vēsturi jau bija pētījuši bijušie muzeja darbinieki. Paldies Jānim Līcim, kurš bija veicis skolu un Latvijas Neatkarības cīņu izpēti, muzeju izrakstu kartotēkā atradām informāciju par biedrību darbību, sabiedriskajām un saimnieciskajām aktivitātēm, savukārt krājumā – alūksniešu atmiņas par šī perioda būtiskākajiem notikumiem. Mūsu galvenais uzdevums bija veikt Alūksnes vēsturisko norišu apkopojumu,  precizējumu un papildinājumu. Izstādes dizainu veidoja alūksniete Dace Baidekalne.

Ceļojošā izstāde “No miesta līdz pilsētai” visu marta mēnesi būs apskatāma Alūksnes Kultūras centrā, bet aprīlī un maijā Alūksnes muzejā. Pēc tam plānots, ka izstāde ceļos uz novada skolām un kultūras iestādēm. Par šo iespēju lūgums sazināties ar Alūksnes muzeju.

Papildus ceļojošai izstādei tiek piedāvāts metodiskais materiāls skolēniem. Galvenā izstādes mērķauditorija ir 9.- 12. klašu skolēni un pieaugušie.

Metodiskais materiāls “No miesta līdz pilsētai”

Uzgaidiet... loading