Ekspozīcijas un izstādes

Izstādes un ekspozīcijas

02.08.2021
keyboard_arrow_down

Multimediāla ekspozīcija "Helēnas dziedājums"

Alūksnes Jaunās pils arhitektūra un iekštelpu interjers liecina, ka barons Aleksandrs fon Fītinghofs bijis progresīvs un realizējis orģinālas un pārdrošas idejas gan pils iekštelpās, gan muižas parkā. Pils restaurētie mūzikas saloni  - Klavieru un Ērģeļu istabas pārsteidz ar iluzoriem sienu gleznojumiem, piesātinātām krāsu gammām un ampīra stilā rotātām vēsturiskajām durvīm.

Mākslas bagātību lieliski papildina multimediāla ekspozīcija “Helēnas dziedājums”, kas baudāma Klavieru istabā. Tās saturu veido Andras Ugāres (Manfeldes) dzejproza, kas rakstīta balstoties uz vēsturiskajiem faktiem par pili, parku, Fītinghofu dzimtu un Alūksnes muižas pēdējo baronesi Helēnu. Orģinālmūzikas autors – Artis Gāga. Skaņdarbu ieskaņojuši – Sniedze Kaņepe (balss), Artis Gāga (saksafons), Pēteris Ozoliņš (čells) un Māris Žagars (klavieres). Tās ilgums 12 min. Multimediālo projekciju veidoja SIA “Reverie Trading Group”.

 

*Attēls no restaurēto mūzikas salonu atklāšanas pasākuma.

03.06.2016
keyboard_arrow_down

LAIKMETU MIELASTS

Pastāvīgajā vēstures ekspozīcijā “Laikmetu mielasts” pie lielā mielasta galda satiekas seši nozīmīgi Alūksnes, Latvijas un pasaules vēstures laika posmi: Alūksnes senvēsture, Viduslaiki un Jaunie laiki (13. – 18. gs.), Muižas laiki (18.gs. – 1918. g.), Latvijas Republikas laiks (1918. -1940. g.), Okupācijas laiks (1940. – 1991. g.), Atmoda (1986. – 1991. g.) un Latvijas Republikas laiks (1991. g. – mūsdienas).

Pirmā ekspozīcijas daļa - aizvēstures un seno laiku vēstures periods - vēsta par Baltijas somu un latgaļu cilšu atstātajām liecībām Alūksnes teritorijā. Otrā - par viduslaiku un jauno laiku periodu, kad savu varenību un norietu, mainoties vācu, poļu, zviedru un krievu varām, piedzīvoja Livonijas ordeņa pils. Ekspozīcijas trešā daļa stāsta par muižas laiku un baronu fon Fītinghofu dzimtas darbību un atstāto mantojumu, savukārt ceturtā daļa - par Latvijas Republikas dibināšanu, Latvijas Neatkarības kara cīņām, saimnieciskās un kultūras dzīves uzplaukumu, kā arī 7. Siguldas kājnieku pulka ieguldījumu Alūksnē. Piektā ekspozīcijas daļa iepazīstina ar laiku, kad Latvijā valdīja nacistiskā un padomju vara, kad pārdzīvots karš, pārciestas skarbās represijas un krasi politiskie, ekonomiskie un kultūras dzīves pārkārtojumi. Savukārt noslēdzošā - sestā ekspozīcijas daļa - ataino Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanu un vēsta par patriotismu, kā arī novadnieku mērķtiecību un sasniegumiem novada un valsts labā.

Ekspozīcijā apskatāmi Alūksnes muzeja krājuma, citu Latvijas muzeju un privātpersonu priekšmeti, kas visspilgtāk, precīzāk un emocionālāk atspoguļo Alūksnes vēsturisko procesu norisi  un nozīmi Latvijas un pasaules vēstures kontekstā.

31.05.2018
keyboard_arrow_down

"Fītinghofu zelta dzīsla Alūksnē"

Ekspozīcijas "Fītinghofu zelta dzīsla Alūksnē" pamatā fotomateriāli un citas vizuālas un tekstuālas liecības par Fītinghofu dzimtu un tās devumu Alūksnei.

01.06.2016
keyboard_arrow_down

"Totalitārajā režīmā cietušo piemiņas istaba"

Ekspozīcija veidota represiju atcerei un atspoguļo Alūksnes novada iedzīvotāju likteņgaitas Sibīrijā un Tālajos Austrumos. Tajā apskatāmi dokumenti, priekšmeti, fotogrāfijas un atmiņu stāsti.

01.06.2016
keyboard_arrow_down

"Skulptūras un citi nesenās pagātnes liecinieki"

Daudzveidīgā 8 dažādu tēlnieku tēlniecības darbu ekspozīcija, kas no 1974. - 1991. gadam pie Alūksnes Jaunās pils parkā veidoja "Skulptūru dārzu".

12.04.2013
keyboard_arrow_down

Leo. Kokle. Mākslinieka istaba

Gleznotājs, portretists, jauno mākslinieku darbu izstāžu tradīcijas iniciators, tautā populārs un iemīlēts mākslinieks, viens no talantīgākajiem sava laika gleznotājiem.

Leo Kokle bija aktīvs mākslas dzīves veidotājs un vērtētājs. Strādājis visos žanros, bet īpaši atzīmējami portreti. Viens no pirmajiem māksliniekiem, kurš pēckara laikā meklēja jaunu attieksmi pret attēlojamo personu portretā, cenšoties izteikt viņa būtību.

„Glezniecība ir mana dzīve,” mākslinieks rakstīja 1964. gadā.   

ALŪKSNES MUZEJS
Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Dizains un izstrāde
Uzgaidiet... loading