Ekspozīcijas un izstādes

Izstādes un ekspozīcijas

16.09.2021
keyboard_arrow_down

Alūksnes putnu fermai 60

Alūksnes muzejā no 16. septembra līdz 23. oktobrim Alūksnes putnu fermas jubilejas izstāde.

Uzņēmums “Alūksnes putnu ferma” var lepoties ar  60 gadu ražošanas vēsturi. Tas ir viens no lielākajiem ražošanas uzņēmumiem Alūksnes novadā. Arī vēsturiski uzņēmumam ir bijusi būtiska loma darba vietu nodrošināšanai un ražošanas apjomu celšanai.

Bet kāda bijusi uzņēmuma attīstība, izaicinājumi un darbības specializācija dažādos laika posmos?

Notikumi, cilvēki, darbinieku atmiņas veido šo uzņēmuma vēsturi un attīstību. Lai to saglabātu un nodotu tālāk, ir būtiski to apkopot. Pēc uzņēmuma īpašnieka Jurija Adamoviča iniciatīvas, administrācijas darbinieki, uzsāka darbu pie stāstu, darbinieku atmiņu, faktu apkopošanas izstādei “Alūksnes putnu ferma- 60” par ražotnes attīstību.

Izstāde tematiski sadalīta piecos uzņēmuma attīstības posmos: 1961. gadā Alūksnes rajona starpkolhoza putnu fermas dibināšana, no 1966. gada kā valsts uzņēmums “Alūksnes putnu fabrika” un no 1992. gada paju sabiedrība “Alūksnes putni”. Savukārt, no 1997. gada uzņēmumu pārņēma privāts īpašnieks un tika dibināta SIA “Vistako”. Visbeidzot no 2017. gada 23. janvāra uzņēmums mainīja nosaukumu uz SIA “Alūksnes putnu ferma”. Uzņēmuma attīstības posmus papildina dažādi priekšmeti, kas spilgti raksturo konkrēto laika posmu, kā arī apbalvojumi par uzņēmuma sasniegumiem mūsdienās.

Izstādē varēs izzināt nozīmīgo olu ražošanas procesu, no pilnīga roku darba, līdz tehnoloģiski attīstītam, automatizēti pārvaldītam ražošanas procesam.  

Šī izstāde ir tapusi pateicoties bijušajiem darbiniekiem, kuru atmiņu stāsti ļāvuši iejusties tā laika ritējumā, notikumos un pastiprina vēsturiski nozīmīgos faktus uzņēmuma attīstības gaitā.

15.06.2021
keyboard_arrow_down

Keramiķa Uģa Puzuļa jubilejas izstāde

Šogad nozīmīgu jubileju svin Alūksnes novada vienīgais keramikas amata meistars Uģis Puzulis.

Keramiķis veido Vidzemei raksturīgās podniecības formas ar Latgales krāsu gammu, tādā veidā saglabājot un popularizējot latvisko kultūras mantojumu.

Izstādē apskatāmi keramiķa miniatūrie plastilīna darbi, kuri veidoti pamatskolas laikā. Dažādi tematiskie – pasūtījuma darbi un klasiskie māla trauki, svečturi ar gaumīgo glazējumu, kas tapuši pēdējo gadu laikā. Lielformāta fotogrāfijās atspoguļots keramiķa darba process – no māla pikas līdz gatavam traukam.

Keramiku var uzskatīt par vienu no senākajiem mākslas veidiem, un tā savu aktualitāti nav zaudējusi arī mūsdienās.

Izstāde apskatāma līdz 19. septembrim izstāžu zālē "Ledus pagrabs".

 

07.06.2021
keyboard_arrow_down

Privātkolekcijas izstāde "Lielā veļas diena"

Senāk viens no grūtākajiem sievietes darbiem mājsaimniecībā bija veļas mazgāšana, kas prasīja daudz laika un enerģijas, jo bija jāievēro vairāki veļas kopšanas un mazgāšanas principi: tīrās un netīras veļas uzglabāšana, šķirošana, mērcēšana, mazgāšana ar dažādiem rīkus, veļas vārīšana, skalošana, žāvēšana un gludināšana. Katrā ģimenē veļas iegāde bija nozīmīgs līdzekļu ieguldījums, tāpēc tika pievērsta liela vērība tās kopšanai un saglabāšanai.

Izstādē “Lielā veļas diena” apskatāma Ilonas Jahimovičas un viņas vīra Dmitrija Zaiceva veļas mazgāšanas piederumu un gludekļu kolekcija, kas ļauj ielūkoties sendienu veļas mazgāšanas procesā, kā arī atspoguļo gludekļu attīstības vēsturi no 17. gs. līdz 20. gs. otrajai pusei.

No veļas mazgāšanas piederumiem izstādē aplūkojami veļas mazgāšanas dēļi, trauki, koka kniebes veļas izņemšanai no trauka pēc vārīšanas, veļas ziepes, spiedveltnis veļas atbrīvošanai no liekā ūdens, kā arī veļas mazgājamā “mulda” un padomju laika veļas mašīna “Rīga - 17M”.

Izstādē apskatāmi arī dažādu veidu gludekļi un gludekļu statīvi. Viens no senākajiem gludināšanas rīkiem - galdiņš ar koka rulli, vēlējamā vāle, dažāda lieluma dzelzs gludekļi: karsējamie uz karstas virsmas, ogļu, gāzes, spirta, petroleja, maza izmēra un dažādu veidu gludekļi, kurus izmantoja sīku apģērbu detaļu gludināšanai, kā arī pirmie elektriskie gludekļi. Daži eksponāti mērojuši tālu ceļu no ASV, Spānijas, Austrijas, Vācijas, Holandes, Lielbritānijas un citām valstīm, un starp tiem sastopami īsti retumi, kā, piemēram, Ķīnā ražotais gludeklis, kas paredzēts zīda gludināšanai un pēc formas atgādina miniatūru pannu ar garu rokturi, ko pildīja ar oglēm.

Izstādi papildina arī Alūksne muzeja krājuma priekšmeti.

16.05.2019
keyboard_arrow_down

Viļņa Blūma fotoizstāde "Alūksne toreiz un tagad"

Izstādē vecmeistaru fotogrāfijās redzama Alūksne gan 20. gs. sākumā, gan pirmās brīvvalsts laikā, savukārt alūksnietis fotogrāfs Vilnis Blūms uzlūko šīs vietas ar šodienas skatījumu. Izstādē vienuviet skatāmas pilsētas ainavas pirms apmēram 100 gadiem un šodien. Fotogrāfijas ļauj salīdzināt un ieraudzīt, kā laika ritējums ietekmējis ielu infrastruktūru, pilsētvidi, dažādu ēku izskatu un to, kas tajās atradies. Dažas ēkas ir saglabājušās līdz mūsdienām, citas – gājušas bojā, bet daļa no tām piedzīvojusi atjaunošanas darbus pēc 1940. gada Lielā ugunsgrēka.

31.05.2018
keyboard_arrow_down

19.gs. muižkungu guļamistaba

Muižkungu guļamistaba, veidota no 19.-20. gs. interjera
mēbelēm eklektikas stilā, kas sevī apvieno dažādu stilu
un laikmetu sajaukumu, un bīdermeijera stilā, kas ir
vienkāršota interpretācija ampīra stilam, kur tiek izcelts
koksnes dabīgais skaistums, izturība, praktiskums un
ērtība.

Mēbeles no Jāņa Medmana privātās kolekcijas!

ALŪKSNES MUZEJS
Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Dizains un izstrāde
Uzgaidiet... loading