Zudušās

ĶĪNIEŠU PAVILJONS

Iepazīstoties ar arhīvu un muzeja fotoattēliem, redzams kāds divstāvu sīkarhitektūras veidojums, kas nosaukts par putnu paviljonu ķīniešu stilā. Tas izgatavots no koka ar uzliektiem jumta galiem un atradies pie taciņas, netālu no Alūksnes ezera. Paviljona otrajā stāvā atradušās raibi izkrāsotas mandarīnu figūras ar stikla zvanu spēli. Domājams, ka paviljons celts 18.gs. beigās vai 19.gs. sākumā.

20.gs. 20-tajos gados, kad sākusies Alūksnes muižas parka objektu reģistrācija, Ķīniešu paviljons vairs nav pieminēts, tātad šī celtne bijusi nopostīta jau līdz tam laikam.

POMONAS TEMPLIS

Vēl 20.gs. 30-to gadu vidū muižas parku greznojis klasicisma stilā celtais Pomonas templis, kas reizēm saukts arī par ganiņu paviljonu. Tā iekšienē uz neliela postamenta stāvējusi dārzkopības dievietes – Pomonas statuja. Uz paviljona kolonu pārsedzes bijis iegravēts sentimentāls izteiciens franču valodā „Quit fait aimer tes champes Foit aimer la vertu”, kas tulkojumā latviešu valodā nozīmē „Kas mīl laukus (dabu) – tas mīl arī tikumu”.

Tā kā šai celtnei laikus neveica nepieciešamos remonta darbus, tā nonāca avārijas stāvoklī. Ar Pieminekļu valdes atļauju Pomonas templis 1935.gadā tika nojaukts. Pašlaik parkā saglabājušies tikai granīta akmens pakāpieni uz šo celtni.

PUTNU PAVILJONS

Netālu no Jaunās pils vēl tagad uz zemes var redzēt granīta akmens veidojumu, kas kādreiz kalpojis kā pamats dzelzs paviljonam, kurā turēti putni. Tāpēc arī celtnei dots nosaukums – Putnu paviljons. Šo paviljonu Jaunās pils saimnieks Aleksandrs fon Fītinghofs esot licis uzcelt 19.gs. 40-tajos gados, ievērojot savas sievas vēlēšanos, kura ļoti mīlējusi putnus. Pati celtne veidota japāņu stilā no dzelzs balstiem, kam apkārt novilkts siets, ar granīta pamatu. Jumta daļa bijusi no skārda ar četriem dekoratīviem pūķiem. Paviljona vidū atradies granītā izcirsts putnu barošanās trauks. Savā laikā šajā paviljonā turēts ap 100 dažādu sugu putnu. 20.gs. 30-tajos gados paviljons jau bija tik stipri nolietojies, ka pie lielāka vēja brāziena draudējis apgāzties, tāpēc ar Pieminekļu valdes atļauju tas 1939.gadā nojaukts.

VENĒCIJAS TILTS

18.gs. beigās Alūksnes muižas parkā starp Jauno pili un muižas siltumnīcu („Palmu māju”) uzcelts skaists tilts franču ampīra stilā, kas nosaukts kā Venēcijas tiltiņš. Nosaukums radies no tilta formas, jo vidusdaļa bijusi pacelta uz augšu. Šim velves veida tiltam pamata daļa bijusi mūrēta no ķieģeļiem, bet malas izliktas ar kaltiem akmeņiem. Tilta margas greznojuši skaisti dzelzs kalumi, virs tām pacēlušies 12 granīta stabi ar laternām. Tilta dienvidu pusē no abiem tā galiem vedušas šauras kāpnes lejā uz laivu piestātnes platformu. Izbraucot cauri tilta velvei ar airu laivu, varēts nokļūt pa strautu līdz ezeram. Tilts sabojāts jau pirms pirmā pasaules kara. Būvējot Pils ielu, saglabāts viens šī tilta fragments, taču padomju laikā arī tas pazudis.

APOLONA KRŪŠUTĒLS

Alūksnes muižas parka vidū, starp Pomonas templi un Apaļo strūklaku atrodas 18.gs. beigās celtā granīta kolona. Tās pamatdaļā paralēlskaldnis ar izmēriem 0,50 m x 0,50 m. Staba augstums 3,53 m. Pēc aprakstiem agrāk uz tā bijis novietots Belvederas Apolona krūšu tēls, kas vairs nav saglabājies. Iespējams, ka uz granīta kolonas bijusi novietota grieķu un romiešu saules, gaismas, mūzikas, dejas, dzejas dieva Apolona krūšutēla kopija, kuras oriģināls atradies Belvederas pilī Vīnē.

VINZORIETES STATUJA

Alūksnes ezera krastā pie galvenās parka promenādes atrodas granīta postaments ar augstumu 1,66 m. Virs tā kādreiz pacēlies vīnogu vācējas Vinzorietes tēls ar amoriem. Fotoattēli vai zīmējumi, kuros būtu redzams Vinzorietes tēls uz granīta postamenta, nav saglabājies.

AMPĪRSTILA VĀRTI

19.gs. sākumā Burharda fon Fītinghofa laikā celti kādreizējās ozolkoka pils vārti, kas veidoti franču ampīra stilā. Tie atradušies šīs pils goda pagalma priekšā. Vārtiem bijušas ar dzelzs kalumiem izgreznotas toskāniešu kolonas. Virs vārtiem atradies uzraksts franču valodā, veidots no apzeltītiem burtiem „LA NATURE AU GENIE DIT DANS LEUR POMPE ECOUTE MOI SAUVAGE ET LEUR BRUTE TUS VOIS TOUS CES RICHESSE / MES TRAVAUX TRESCORES / CES TRESORS IMPARFAITS IMPLORENI SONT A TOI TON ADRESSE”, kas tulkojumā latviešu valodā nozīmē „Daba runāja uz cilvēka garu, uzklausi mani, tu redzi visus šos dārgumus. Šie dārgumi pieder tev, viņu krāšņajā mežonībā un viņas pirmatnējā bagātībā, mani nepabeigtie darbi tiecas pēc tavas veiklības (izveicības)”.

Vārtu platums starp kolonām bijis 2,20 m, kolonu augstums – 2,50 m, to diametrs – 0,30 m. 1932.gadā vārti sabojāti un 1938.gadā nojaukti.

Uzgaidiet... loading