Izstāde "AR ZELTA STĪGĀM. Jānis Rainis, žurnāls "Jaunais Cīrulītis" un latviešu mākslinieki"

13.10.2015

No 2015. gada 13. oktobra Alūksnes muzejā būs apskatāma izstāde "AR ZELTA STĪGĀM. Jānis Rainis, Žurnāls "Jaunais Cīrulītis" un latviešu mākslinieki."

  1. oktobrī aicinām Jūs ierasties uz sarunu ar  kuratori  un mākslas zinātnieci - Irēnu Bužinsku.

"Sarunā mākslas cienītāji tiks iepazīstināti ar līdz šim maz izzinātā žurnāla „Jaunais Cīrulītis” attīstību redaktora Raiņa laikā, kad izdevumā tika publicēti pasaules klasiķu darbi – Ļeva Tolstoja stāsti, Šekspīra, Lafontēna dzejas. Šajā laikā izdevumam vāku noformējumus un krāsainās atvēruma ilustrācijas darināja talantīgie Latvijas mākslinieki – Aleksandra Beļcova, Sigismunds Vidbergs, Uga Skulme, Oto Skulme, Ansis Cīrulis, Indriķis Zeberiņš, Niklāvs Strunke, kuram ar žurnālu vēlāk izveidojās īpaši auglīga un ilgstoša sadarbība."

Nozīmīga ekspozīcijas sastāvdaļa ir Aleksandra Šutka ilustrācijas, kurš – kā tiek minēts 1929. gada 1. numura redakcijas ievadā –”jau skolas gados bijis labs zīmētājs un lolo cerības izlaust reiz ceļu uz mākslas pasauli”.  Mākslinieks dzimis Valkas apriņķa Kalnciema pagastā ( tagad: Alūksnes novada Kalncempja pagastā).

"Līdz pat 1934. gadam Aleksandrs Šutka regulāri darina ilustrācijas žurnālam un publicē savus dzejoļus. Šutkas darbu mākslinieciskais līmenis liecina par daudzu māksliniecisko ietekmju klātbūtni. Lai papildinātu savas profesionālās zināšanas, Aleksandrs Šutka apmeklēja 20. gs. 30. gadu beigās Romana Sutas mākslas studiju un izstādīja darbus audzēkņu darbu izstādē. Tomēr tālāka mākslinieka karjera Šutkam neizveidojās. II Pasaules kara gados viņš tika iesaukts vācu armijā, karam beidzoties nokļuva gūstā un pavadīja vairākus gadus darba nometnē Tālajos ziemeļos. 20. gs. 40. gadu beigās Šutka atgriezās savā dzimtajā Alūksnes pusē. 1947. gadā viņš nodibināja Trapenes bibliotēku, kur nostrādāja piecus gadus. Bibliotēkai bija ļoti veiksmīga sadarbība ar Trapenes skolu, kur darbojās skolēnu literārais pulciņš un iznāca žurnāls “Skolas Druva”, kurā savus pirmos dzejoļus publicējis Ojārs Vācietis. Savukārt, Aleksandrs Šutka veica šī žurnāla vāka māksliniecisko noformējumu. Līdz ar to viņam lieti noderēja tā radošā pieredze, kas bija gūta žurnālā “Jaunais Cīrulītis”. "    

(Izstādes kuratore un teksta autore Irēna Bužinska, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs)

http://www.lnmm.lv/lv/sbm/

Uzgaidiet... loading