Novadnieces Austras Lindes 100 gadu jubilejas atceres pasākums 21.oktobrī.

Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” ietvaros Alūksnes muzejā 21. oktobrī atklāta unikāla izstāde “No trimdas Latvijā – Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras”. Izstāde atklāta Austras Lindes 100. dzimšanas dienā.

Izstādi veido 120 lelles latviešu novadu tautas tērpos, kurus darinājusi trimdā ASV dzīvojusī alūksniete Austra Linde. Miniatūro tautas tērpu darināšana ir bijis Austras Lindes hobijs, pacietīgs roku darbs no brunču aušanas līdz miniatūrās apkaklītes izšūtajam vissmalkākajam krustdūrienam.

Stendos lellītes izkārtotas pēc tautas tērpu piederības Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem – Vidzemes, Latgales, Zemgales, Augšzemes, Kurzemes (1939. gada Latvijas novadu teritoriālais iedalījums). Katra novada tautas tērps vēsta par tā darināšanas un valkāšanas īpašībām un ļauj izvērtēt, cik daudzveidīgs un krāšņs ir latviskais mantojums.

Latvijas kartē izcelti pagasti un etnogrāfiskie novadi ar atzīmētiem lellīšu kārtas numuriem, kas parāda tautas tērpa piederību attiecīgajai vietai. Digitālajā ekrānā ir iespēja iepazīties ar plašāku Austras Lindes biogrāfiju, kolekcijas tapšanas gaitu, izstādēm un ievērojamākajām apmeklētāju atsauksmēm.

Godinot novadnieci 100. dzimšanās dienā, izstādē iekārtots Austras Lindes piemiņas stūrītis, kurā eksponētas stellītes, uz kurām austi miniatūrie tautas tērpi, kā arī citas personīgās lietas un daudzveidīgie rokdarbi. Tāpat arī Austras Lindes tautas tērps, kuru izstādes atklāšanas laikā Alūksnes muzejam svinīgi dāvināja Austras meita Astra Pavlovska.

Pirms izstādes atklāšanas, atceres pasākumā par savas mātes dzīves gājumu un par to, kā tapusi unikālā kolekcija, stāstīja meita Astra. Tajā piedalījās arī Astras dzīvesbiedrs Oļģerts Pavlovskis un dēls Raimonds, mazdēli, radi, draugi, domubiedri un radošā komanda, kura sadarbībā ar Alūksnes muzeja kolektīvu realizējusi šo projektu, kas visiem tajā iesaistītājiem kļuvis par sirdsdarbu. Ar latviešu tautas dziesmām emocionālo noskaņu paspilgtināja Linda un Dana Berkules un Katrīna Berkule. Viens no saviļņojošākajiem mirkļiem atceres pasākumā bija, kad Alūksnes muzeja kolektīvas pasniedza Astrai Pavlovskai dzimto māju dekoratīvā koka fragmentu nu plāksni ar mājas vārdu.

Pateicoties patiesai dzimtenes mīlestībai un piederībai dzimtajai vietai, Astra Pavlovska dalījās ar mammas mūža nozīmīgāko darbu, tā atklājot arī daļiņu no savas mammas  sirds, darba tikuma un latvietības.

Projektu vadīja: Alūksnes muzeja direktores vietniece Elīna Birzniece; Austras Lindes biogrāfiju apkopoja un atceres pasākumu organizēja Alūksnes muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratore Linda Apšusala; izstādes dizaina pamatidejas skices izstrādāja Ivars Pilips; dizaina koncepciju realizēja Nadīna Dudare (SIA “StickWithUs”); stendus izgatavoja Kristaps Kozilāns un Valdis Zass (SIA “WOOD LV”); Latvijas karti, digitālā ekrāna stendu, informatīvās plāksnītes izgatavoja Artūrs Mollers; digitālā ekrāna programmatūru izstrādāja Marts Upenieks (SIA samTools); miniatūro tautas tērpus, atbilstoši to valkāšanas tradīcijām, sakārtoja Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” vadītāja Ineta Leja. 

ALŪKSNES MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]