Māksliniekam Leo Koklem - 95, izstādes "Leo Kokles dvēseles portrets" atklāšanas pasākums

Atzīmējot novadnieka, mākslinieka Leo Kokles 95 gadu jubileju, 2019. gada 9. martā Alūksnes muzejā notika izstādes “Leo Kokles dvēseles portrets” atklāšanas pasākums un sarunas par Leo Kokles personību un māksliniecisko daiļradi kopā ar dzīvesbiedri Terēzi Kokli un mākslas vēsturniekiem Ilzi un Zigurdu Konstantiem.

Leo Kokle  bija latviešu gleznotājs un portretists, jauno mākslinieku darbu izstāžu tradīcijas iniciators, tautā populārs un iemīlēts mākslinieks. Viens no talantīgākajiem sava laika gleznotājiem, kurš pēckara laikā meklēja jaunu attieksmi pret attēlojamo personu portretā, cenšoties izteikt viņa būtību.

Četrdesmit gadi mākslas vēsturē nav daudz, bet viena mākslinieka dzīvē var būt pietiekoši, lai atstātu aiz sevis neizdziestošas pēdas mākslas vēsturē. Tā bija ar Leo Kokli, kas Latvijas mākslas virsotnē ienāca ātri, ar sev raksturīgo stilu, temperamentu un pasaules uztveri. Mākslinieka pasaules redzējumu, kas attēlots gleznās, visvairāk noteica nevis pasniedzēju stingrie norādījumi, bet gan paša pārdzīvojumi – nopietnās problēmas ar veselību, kas iemācīja mīlēt dzīvi un norūdīja stingru raksturu un gribu, ilgstoši, bērnībā nekustīgi gultā guļot, pavadītie gadi, iemācīja vērot un nojaust cilvēka personības šķautnes, domas, noskaņojumu, emocijas. Mūža mīlestība, kas deva spārnus un iedvesmu gleznošanai. Ģimenes mīlestība, īpaši mātes, kurā varēja smelties spēku pagurumā un atbalstu vājumā, un bezgala daudz labu cilvēku un draugu, kuri mīlēja Leo Kokli, kuri ilgojās viņa sabiedrības, kuri bija kopā ar mākslinieku.

"Kā spožs meteors uzliesmojot, viņš aiz sevis atstāja cilvēkmīlestību un uzdrīkstēšanos sacelties pret likteņa sūtītiem pārbaudījumiem, krāsu prieku un milzīgu optimismu, paceļoties pāri visām bēdām, grūtībām un aizvainojumiem," tā Leo Kokli raksturojusi mākslas zinātniece Ilze Konstante.

Atzīmējot mākslinieka Leo Kokles 95 gadu jubileju, mākslinieka dzīvesbiedre Terēze Kokle dāvāja Alūksnes muzejam unikālu priekšmetu - Leo Kokles pirmās personālizstādes viesu grāmatu un vienu no pirmajiem viņa skolas darbiem. Kā arī  muzeja jaunieguvums ir glezna “Terēze”. Sarunās un atmiņās par mākslinieka Leo Kokles daiļradi iesaistījās mākslas vēsturnieki Ilze un Zigurds Konstanti. Viņi Alūksnes muzejam dāvāja vairākas mākslas vēstures grāmatas, kurās ir izziņas materiāls arī par mākslinieku Leo Kokli. Māsīca, dzejniece Vēsma Kokle - Līviņa lasīja savu veltījumu mākslinieka 95. jubilejā, uzsverot, ka savā garā viņš bija ļoti spēcīga personība. Izstādes atklāšanā jaunieši radīja mākslinieka radošās darba telpas noskaņu. Linda Priede un Līga Puzule rosināja sarunām par mākslu, Gustavs Stradiņš gleznoja pie molberta, Elizabete un Kristofers Baldiņi aicināja spēlēt šahu. Par muzikālo noformējumu rūpējās gulbenietis Guntars Eniks. Alūksnes muzeja darbinieces izteica pateicību par iespēju šādu izstādi rīkot Alūksnē. Tā būs aplūkojama līdz 6. aprīlim. Jubilejas izstādē aplūkojamas gleznas no Alūksnes muzeja krājuma un dzīvesbiedres Terēzes Kokles, māsas Ainas Ķirķes un māsīcas Vēsmas Kokles - Līviņas privātkolekcijām.

Alūksnes muzejā patstāvīgajā ekspozīcijā "Leo Kokle. Mākslinieka istaba" izvietotā, vienkopus aplūkojamā informācija par mākslinieku pašlaik ir visplašākā Latvijā. Šeit izvietotas gleznas, informācija par Leo Kokles dzīves gājumu, viņa privātās lietas – molberts, kas izgatavots īpaši mākslinieka augumam, cepure, bez kuras viņš nešķīrās gleznojot un daudzas citas māksliniekam tik mīļas lietas, kas stāsta par nerimstošo, radošo dzīvi un gaisotni viņa darbnīcā - istabā.

ALŪKSNES MUZEJS
Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Dizains un izstrāde
Uzgaidiet... loading