Abstraktā ekspresionisma gleznu izstāde "Ojārs un Silvija. Atgriešanās"

10.05.2023

Izstāde veltīta mūsu novadnieku, trimdā dzīvojošu latviešun Ojāra un Silvijas Šteineru daiļradei.

Brālis un māsa, Ojārs un Silvija Šteineri, ir dzimuši Alūksnē. Otrā Pasaules kara laikā ar ģimeni devušies bēgļu gaitās uz Vāciju, vēlāk emigrējuši uz Ameriku. Jau no bērnības Ojārs un Silvija aizrāvušies ar zīmēšanu, tāpēc talantu turpinājuši attīstīt arī svešumā. Kad Šteineri ieradās Amerikā, abstraktais ekspresionisms bija dominējošā mākslas kustība, kas uzrunājusi arī jaunos māksliniekus. Ojārs un Silvija iestājušies Čikāgas Mākslas institūtā, darbojušies Čikāgas jauno latviešu mākslinieku grupā, kā arī piedalījušies mākslas izstādēs.

Ojārs Šteiners par savu glezniecības stilu pieņēma abstrakto ekspresionismu, stilu, kurā viņš turpina darboties arī mūsdienās. Savukārt Silvija Šteinere, lai gan bijusi abstraktā ekspresionisma glezniecības pārstāve, darbojusies arī citos virzienos, ko varētu raksturot kā sava veida lirisko abstrakciju. Viņa līdztekus glezniecībai strādājusi modes dizainā, kā arī ilustrējusi bērnu grāmatas, tāpēc abstraktā ekspresionisma jautājumi viņas mākslā bijuši mazāk izteikti.

Visu savu dzīvi Ojārs Šteiners vienmēr ir domājis par  dzimto Alūksni, tāpēc izstāde Alūksnes novada muzejā ir kā atgriešanās dzimtajā vietā. Izstādē apskatāmi arī Ojāra Šteinere darbi, kas tapuši Vācijā, bēgļu nometnē.

Izstāde tapusi sadarbībā ar “Pasaules latviešu mākslas centra” izpilddirektoru Kārli Kanderovski un kuratori Leldi Kalmīti. Organizācija darbojās Cēsīs, tās mērķi ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši latviešu mākslinieki, kuri Otrā Pasaules kara laikā devušies bēgļu gaitās, kā arī ārzemēs dzīvojošie jaunie mākslinieki.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk