Alūksnes aptiekas

05.08.2022

Kopš neatminamiem laikiem slimnieku ārstēšanā un veselības aprūpē nozīmīga loma ir bijusi zālēm. Sākotnēji cilvēki tās meklēja dabā, lai veiksmīgi pielietotu veselības stiprināšanai. Ar laiku parādījās profesionāli dziednieki, kuri krāja zināšanas par zāļu gatavošanu un lietošanu, nododot pieredzi no paaudzes paaudzē. Ceļš līdz iestādei, kurā gatavoja un tirgoja zāles, bija ilgs un grūtību pilns. Tas vijās cauri gadsimtiem, liekot aptiekāriem pārvarēt daudz šķēršļu, lai konkurētu ar drogu un garšvielu tirgotājiem, kā arī apliecinātu sevi farmācijas profesijā.

Arī Alūksnes aptiekām ir sena un interesanta vēsture, kuru var izzināt izstādē “Alūksnes aptiekas”. Tā ļauj iepazīties ar aptieku pirmsākumiem, ieskatīties aptieku un drogu tirgotavu darbā, izzināt Galvenās aptieku pārvaldes Alūksnes aptiekas darba specifiku padomju gados, kā arī aplūkot aptiekas iekārtu, kura kādreiz atradās aptiekā Pils ielā 64 (vēlāk iekārta tika pārvesta uz Zeltiņu aptieku) un sajust tik specifisko aptiekas smaržu.

Gadsimtu garumā ir mainījušās aptieku darba metodes, aptiekas piedzīvojušas vairākas varu maiņas un to ieviestās reorganizācijas, bet kā nemainīga vērtība palikusi aptiekāra profesija.

Izstādē “Alūksnes aptiekas” apskatāmi priekšmeti no BENU aptiekas Tirgotāju ielā 13, Alūksnes novada muzeja, P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Dr. A. Misiņa medicīnas vēstures muzeja, Bejas novadpētniecības centra krājumiem.

Paldies bijušajiem un esošajiem Alūksnes novada aptieku darbiniekiem par atmiņu stāstiem un līdzdalību izstādes tapšanā!

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk