Izstādes un ekspozīcijas

Izstādes un ekspozīcijas

06.04.2019
keyboard_arrow_down

Māras Krieviņas izstāde "Zīļu vainagi"

    Izstāde “Zīļu vainagi” parāda tautas kultūrvēsturiskā mantojuma latviešu tautas tērpa vienu no skaistākajām detaļām- vainagu- tā daudzveidību, rakstu un krāsu smalkumu un eleganci.
    Latviešu tautas tērps ir nacionālās identitātes izpausme. Vainags spilgti atklāj tautas tērpa estētisko un simbolisko nozīmi. Vainagos ir atspoguļota visas Latvijas novadu krāsu un ornamentu dažādība – tas ir pārsteidzoši daudzveidīgs un reizē vienojošs simbols jaunībai, skaistumam un mīlestībai. 
    Katrā vainagā ir ietīts vēstījums trijos līmeņos:
1.Vizuālais attēlojums – ornaments, kompozīcija, krāsa un materiāli;
2.Darinātāja meistarība un attieksme; 
3.Vainaga zīmju un simbolu valoda.
    Izstādē “Zīļu vainagi” ir apskatāmas arī divas amatu meistares Māras Krieviņas darinātās zīļu jostas. Kā agrāk, arī tagad tas ir vairāku amatnieku kopdarbs. Eksponēto jostu ādas dizaina meistares ir Lolita Katkovska un Anita Vēliņa.
    Zīļu jostas Latvijā ienāca 19.gs. II pusē vispirms kā muižas kalpotāju, vēlāk turīgu saimnieku rota pie garā mēteļa vai ziemas kažoka. Izplatītas Vidzemē un Zemgalē, retāk bija sastopamas Kurzemē, bet tikpat kā nebija Latgalē. 
Izstāde apskatāma no 6. līdz 20. aprīlim.

08.03.2019
keyboard_arrow_down

"Leo Kokles dvēseles portrets"

Atzīmējot mākslinieka Leo Kokles 95 gadu jubileju, no 2019. gada 9. marta Alūksnes muzejs aicina uz izstādi “Leo Kokles dvēseles portrets” .

Leo Kokle bija aktīvs mākslas dzīves veidotājs un vērtētājs. Strādājis visos žanros, bet īpaši atzīmējami portreti. Viens no pirmajiem māksliniekiem, kurš pēc kara laika meklēja jaunu attieksmi pret attēlojamo personu portretā, cenšoties izteikt viņa būtību.

Alūksnes muzejā viena no pastāvīgajām ekspozīcijām ir veltīta Leo Koklem, kā izcilam, tautā mīlētam māksliniekam. Šeit apskatāmi mākslinieka darbi un personīgās lietas no muzeja krājuma, ko savulaik Alūksnes muzejam nodeva mākslinieka māte Marta Kokle un māsa Aina Ķirķe. Jubilejas izstādē “Leo Kokles dvēseles portrets” papildus būs iespēja ielūkoties gleznās, ko glabā privātkolekcijas un Alūksnes muzeja krājums. Kā viens no unikāliem priekšmetiem apmeklētājus sagaidīs – Leo Kokles pirmās personālizstādes viesu grāmata.

Šogad muzejam aprit 60 gadi un, sagaidot mākslinieka Leo Kokles 95 gadu jubileju, dzīvesbiedre Terēze Kokle Alūksnes muzejam ir sarūpējusi dāvanu. Kādu? Tas lai paliek pārsteigums tikšanās reizei Alūksnes muzejā!

Izstāde skatāma līdz 2019.gada 6.aprīlim.

22.01.2019
keyboard_arrow_down

"Bilžu stāsti"

No 24. janvāra līdz 2. martam Alūksnes muzejā būs skatāma bērnu grāmatu mākslinieces Gundegas Muzikantes oriģināldarbu izstāde “Bilžu stāsts”.  Izstādē  apskatāmi ilustrāciju oriģināli no pēdējo 7 gadu laikā tapušām bērnu grāmatām. “Grāmatu ilustrēšana man ir dzīves sapnis, pamatdarbs un sapņu profesija jau kopš bērnības. To arī daru. Šajā ziņā esmu ļoti laimīgs cilvēks. Man patīk, ka ir teksts, kas dod pamatimpulsu – teksts, ko var izlasīt, sajust, un no tā, vai tas ir stāstījums, dzeja, vai informatīvs raksts, var radīt ilustrāciju, kas ar tekstu saistīta, ” stāsta grāmatu māksliniece Gundega Muzikante

Gundega Muzikante studējusi Latvijas Mākslas akadēmijā Grafikas nodaļā un 2009. gadā ieguvusi mākslas maģistra grādu.  Mākslinieces veikumā ir vairāk nekā 30 ilustrētas bērnu grāmatas, kā arī mākslinieciskais darbs animācijas filmiņai “Dzeguze un viņas 12 vīri”. Mākslinieces ilustrētās grāmatas vairākkārt nominētas gada skaistāko grāmatu konkursā “Zelta Ābele”. Māksliniece ir Indriķa Zeberiņa un Pastariņa prēmijas laureāte, 2002.gadā saņēmusi Balvu grāmatniecībā - Gada labākais ilustrētājs, bet 2014. gadā - Jāņa Baltvilka balvu bērnu grāmatu mākslā par ilustrācijām trīs grāmatām – Ineses Zanderes “Pūķa ceļojums”, Ievas Samauskas “Kad kaķēnu sauc par pelīti?” un Aivara Neibarta “Mājiņa”. 2016. gadā Gundegas Muzikantes ilustrācijas iekļautas IBBY (Starptautiskās bērnu literatūras organizācija) pasaules ilustratoru goda sarakstā.

Informējam, ka izstādes iekārtojumā ņemtas vērā bērnu intereses, uztveres spējas un paradumi. Viņi sastapsies ar piemērotu eksponātu izvietošanas augstumu un iespēju radoši darboties, kas ļaus bagātināt muzeja apmeklējuma pieredzi.

 

26.11.2018
keyboard_arrow_down

Aleksandras Čudnovskas eglīšu rotājumu kolekcijas izstāde "Ziemassvētku brīnums"

No 29.novembra Alūksnes muzejā apskatāma Aleksandras Čudnovskas eglīšu rotājumu kolekcijas izstāde “Ziemassvētku brīnums”.

Aleksandra Čudnovska - ALC ART dibinātāja -  mākslinieces un kolekcionāres Tamāras Čudnovskas meita. Aleksandra uzaugusi ģimenē, kurā ir saglabājušās senlietas no 19. un 20.gadsimta. Šie unikālie priekšmeti ir iedvesmojuši mākslinieci radīt mūsdienu lietišķās mākslas darbus - stikla eglīšu rotājumus, dažādus lietišķās mākslas priekšmetus un aksesuārus.

Izstādē  „Ziemassvētku brīnums” būs apskatāmi Aleksandras radītie unikālie eglīšu rotājumi, kas papildināti ar 19.gs/20.gs aksesuāriem, senās ziemassvētku apsveikumu kartītes un Tamāras Čudnovskas autorlelles.

Izstāde skatāma līdz 2019.gada 19.janvārim.

23.10.2018
keyboard_arrow_down

"No trimdas Latvijā - Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras"

Izstādi „No trimdas Latvijā – Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras” veido 120 lelles latviešu novadu tautas tērpos, kurus darinājusi trimdā ASV dzīvojusī mūsu novadniece Austra Linde. Miniatūro tautas tērpu darināšana ir bijis Austras Lindes hobijs, pacietīgs roku darbs no brunču aušanas līdz miniatūrās apkaklītes izšūtajam vissmalkākajam krustdūrienam.

Stendos lellītes izkārtotas pēc tautas tērpu piederības Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem – Vidzemes, Latgales, Zemgales, Augšzemes, Kurzemes (1939. gada Latvijas novadu teritoriālais iedalījums). Katra novada tautas tērps vēsta par tā darināšanas un valkāšanas īpašībām un ļauj izvērtēt, cik daudzveidīgs un krāšņs ir latviskais mantojums.

Latvijas kartē izcelti pagasti un etnogrāfiskie novadi ar atzīmētiem lellīšu kārtas numuriem, kas parāda tautas tērpa piederību attiecīgajai vietai. Digitālajā ekrānā ir iespēja iepazīties ar plašāku Austras Lindes biogrāfiju, kolekcijas tapšanas gaitu, izstādēm un ievērojamākajām apmeklētāju atsauksmēm.

Godinot novadnieci, izstādē iekārtots Austras Lindes piemiņas stūrītis, kurā eksponētas stellītes, uz kurām austi miniatūrie tautas tērpi, kā arī citas personīgās lietas un daudzveidīgie rokdarbi.

19.10.2018
keyboard_arrow_down

"Rokdarbu pūrs. 1918.-2018."

Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” izstāde

“Rokdarbu pūrs. 1918. – 2018.”

 

Izstādē var aplūkot Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” dalībnieku darinātos un mantotos senos izšuvumus, tamborējumus, adījumus, austus audumus, galdautus, sienas dekorus un citus izstrādājumus.

Apbrīnojami ir austie linu dvieļi, kas rotāti ar krāsainiem izšuvumiem, izšūtām monogrammām, tamborētām, adītām un mezglotām mežģīnēm. Interesanti un krāšņi ir virtuves sienas un plauktiņu dekori. Uzmanība noteikti jāvērš arī smalkajām un skaistajām spilvendrānām, kuru darināšanā izmantotas dažādas tehnikas, piemēram, smalkais un sarežģītais divvirzienu izvilkums, rišeljē tehnika un izšuvums apvienots ar tamborējumu.

Izstādē var pārliecināties, cik daudzveidīgi ir senie rokdarbi, kas darināti dažādās tehnikās.

 

 

Izstāde skatāma līdz 24. novembrim.

02.08.2018
keyboard_arrow_down

Mākslinieces Zigrīdas Ilenānes gleznu izstāde "Vēlreiz..."

2017. gada septembrī un oktobrī māksliniece Zigrīda Ilenāne atklāja divas plašas izstādes Vācijā, kas izskanēja kā “vēstules no Latvijas”. 2018. gada februārī Rietumu Bankas izstāžu zālē bija skatāma pēdējo 3 gadu laikā tapušo gleznu izlase ar īpaši izstādei gleznotām figurālām kompozīcijām. Izstāde “Vēlreiz” Alūksnes muzejā ir kā stāsta noslēgums galvenais akcents mākslinieces apaļajā jubilejā.

Izstādē skatāma pilnīgi jauna gleznu kolekcija, kas, kā apgalvo māksliniece, ir tapusi “vienā elpas vilcienā”. Māksliniecei vienmēr bijusi svarīga izstādes viengabalainā sajūta – gan tematiskā, gan mākslinieciskā nozīmē. Gleznās jāvērš uzmanība smalkām detaļām,  kas zīmētas ar otu un bagātinātas ar krāsu faktūrām.

Nosaukumu “Vēlreiz” māksliniece nav izvēlējusies nejauši. Tas atspoguļo mākslinieces redzējumu par krāsu saskaņām, gaismēnu iespējām, kompozīciju – vēlreiz gleznojot to pašu kluso dabu - Latvijas ainavu mainīgo zaļumu, ezerus, jūru vai piemājas dārzu un, protams, ziedus. Māksliniece rosina uz vienām un tām pašām lietām paskatīties atšķirīgi, dažādos dienas laikos, tajā vai citā rakursā, dažādos noskaņojumos un dvēseles stāvokļos.

Izstāde apskatāma līdz 9.septembrim.

05.07.2018
keyboard_arrow_down

Tekstilmākslinieces Edītes Pauls - Vīgneres "Senās mežģīnes"

Izstādē «Senās mežģīnes» interesenti varēs iepazīties ar tekstilmākslinieces Edītes Pauls-Vīgneres portreta gleznojumiem, kas papildināti ar senām mežģīnēm. “Biju izlēmusi pārtraukt darboties tekstilmākslā. No iekrātajiem materiāliem jāatbrīvojas, taču, pārskatot mākslinieces Dainas Dagnijas dāvātās senās kokvilnas mežģīnes, sirdī iezagās žēlums. Nē, kaut kas jāizdomā. Stiprināju mežģīnes pie papīra. Bet mežģīņu valkātājas taču ir sievietes. Es gāju vieglāko ceļu, katrai mežģīnei pievienoju portretu un matu sakārtojumu.” stāsta Edīte Pauls-Vīgnere.

Māksliniece atklāj, ka, pašai to negribot, portreti sanākuši līdzīgi dzīvē sastaptiem cilvēkiem, tāpēc māksliniece tiem deva vārdus. Katram portretam dotais vārds ir kā tāda zināma atslēga vai šifrs, kas skatītāju mudina domāt: vai es tādu Annu pazīstu, vai Samantu vai Eimiju? Portretos tiešām ir aktrises un dziedātājas. E. Pauls-Vīgnere atzīst, ka viņai tuvākais no portretiem ir Eimija Vainhausa, kurai vienīgajai viņa piemeklējusi melnas mežģīnes. Māksliniece neslēpj, ka ļoti neierasta un īpatnēja bija portretu tapšana. “Tas bija ļoti īpatnējs process. Visas sejas veidoju ar zelta krāsu, tad es veidoju viņām matu frizūras. Tas ir tas laikmetīgais, kas ir šajos portretos, bet tas senatnīgais ir mežģīnēs. Es to šādi esmu apvienojusi. Tā nemanot sanāca 44 portreti,” skaidro E. Pauls-Vīgnere.

Izstāde Alūksnes muzejā skatāma līdz 9. septembrim!

31.05.2018
keyboard_arrow_down

19.gs. muižkungu guļamistaba

Muižkungu guļamistaba, veidota no 19.-20. gs. interjera
mēbelēm eklektikas stilā, kas sevī apvieno dažādu stilu
un laikmetu sajaukumu, un bīdermeijera stilā, kas ir
vienkāršota interpretācija ampīra stilam, kur tiek izcelts
koksnes dabīgais skaistums, izturība, praktiskums un
ērtība.

Mēbeles no Jāņa Medmana privātās kolekcijas!

31.05.2018
keyboard_arrow_down

Medību trofeju izstāde

Sezonas izstāžu zālē "Ledus pagrabs" baušķenieka Jāņa Bites ģimenes medību trofejas izstāde!

Vēsturnieki saka, ka medības ir veicinājušas cilvēka evolūciju un smadzeņu attīstību. Mūsdienās medības ir vaļasprieks, aktīvā atpūta brīvā dabā. Viens no mednieku komunikācijas veidiem ar sabiedrību ir medību trofeju izstādes, kurās var uzzināt par Latvijas un ārvalstu mežos esošo savvaļas dzīvnieku populāciju.

Izstādē apskatāmi baušķenieka Jāņa Bites ģimenes savdabīgā medību trofeju privātkolekcija.  Doma ģimenei par medību trofeju izstādes veidošanu radās brīdī, kad 2008. gadā ģimenes īpašumā nonākusi ļoti vērtīga medību trofeju kolekcija, kas piederējusi J. Bites tēva draugam. Mantojumā saņemtajā kolekcijā ir unikālas ārzemēs iegūtas medību trofejas: Amerikas bizonis, kas radniecīgs Eiropas sumbram, Muskusvērsis, savvaļas aitas Mufloni, Ziemeļbrieži, Alnis, kā arī vairākas staltbrieža ragu trofejas.

Jāņa Bites visi ģimenē visi ir mednieki, un visi, izņemot vecāko brāli, pēc profesijas ir vetārsti. Tāpēc izstādi papildina ģimenes medību trofejas, kas iegūtas gan medību laikā, kā, piemēram, staltbrieža ragu trofeja, gan, atrodot dzīvniekus dabā, kuriem vairs nav iespēja palīdzēt. Izstādē var aplūkot lapsas, mežacūkas, zivju gārņa un citu dzīvnieku trofejas.

Izstāde skatāma līdz 2 . septembrim.

Uzgaidiet... loading