Alūksnes muzejs atklāj ceļojošo izstādi "No miesta līdz pilsētai"

23.02.2019

2019. gada 23. februārī Piemiņas dienas Somijas un Latvijas Neatkarības cīņu karavīriem “Divas tautas, viena brīvība” pasākumu ietvaros Alūksnes muzejs atklāja ceļojošo izstādi "No miesta līdz pilsētai", kas aptver laika posmu no 20. gs. sākuma līdz 1920. gada 2. janvārim.
Viens no iemesliem, kāpēc šī tēma tika aktualizēta, ir gaidāmā Alūksnes pilsētas simtgade, kuru svinēsim jau nākošajā gadā, bet otrs – veiksmīga un produktīva sadarbība ar somu vēsturnieku Tuomo Juntunenu, kurš jau vairāku gadu garumā ir pētījis somu karavīru cīņas Latvijas Neatkarības karā. 

Pētnieciskās tēmas un izstādes pamatā ir Alūksnes muzeja krājuma un pētnieciskie materiāli. Izstāde ietver tādas nozīmīgas tēmas kā Alūksnes administratīvā piederība, Pirmais pasaules karš un Latvijas Neatkarīgas karš, Baznīcas un lūgšanu nami, Izglītība, Saimnieciskā dzīve, Sabiedriskā dzīve līdz Pilsētas tiesību iegūšanai. Mūsu galvenais mērķis bija veikt Alūksnes vēsturisko norišu apkopojumu, precizējumu un papildinājumu.

Izstāde veidota, raksturojot Alūksni konkrētajā laika posmā, kad tā no vienas puses bija politiski trauksmaina, svešu tautu un varu apdraudēta, kara un neatkarības cīņu virpulī ierauta. Šeit, piedzīvojot smagus zaudējumus un arī gūstot spožas uzvaras, plecu pie pleca cīnījušies krievu, vācu, igauņu, somu un savējie - latviešu karavīri. No otras puses – plaukstoša un augoša. Tā bija vieta, kur durvis vēra jaunas skolas, tirgotavas un amatnieku darbnīcas, aktīvi darbojās biedrības un vietējās ražotnes.

Šī izstāde ir veidota ar pievienoto vērtību - tā ir veidota kā ceļojošā izstāde, kas ceļos uz izglītības un kultūras iestādēm pilsētā un novadā. Ir izstrādāts metodiskais materiāls, kas paredzēts izmantošanai vēstures, sociālo zinību, politikas mācības un audzināšanas stundās sociālo, pilsonisko un caurviju kompetenču attīstībai. Šī materiāla mērķis ir palīdzēt 9. – 12. klašu skolēniem un citiem interesentiem izzināt un raksturot Alūksnes politisko, ekonomisko un kultūras dzīvi, izprast tās norisi Latvijas vēsturisko notikumu kontekstā periodā no 19. gadsimta beigām līdz 1920. gadam.

Aicinām izzināt izstādes stāstu par Alūksni no 19.gs. beigām, kad tā vēl bija miests Krievijas impērijas sastāvā, līdz pilsētas tiesību iegūšanas brīdim.

Par izstādes deponēšanas iespējām lūdzam interesēties Alūksnes muzejā.

Izzini un saredzi SAVU ALŪKSNI!

Uzgaidiet... loading