VKKF projektu konkursā atbalstīti 2 Alūksnes muzeja projekti

28.10.2018

Valsts kultūrkapitāla fonds 3.kultūras projektu konkursā Kultūras mantojuma nozarē atbalstījis 2. Alūksnes muzeja projektus.

600,00 EUR piešķirti Ugāles ērģeļbūves darbnīcas vadītājam Jānim Kalniņam Alūksnes muzeja pamatkrājumā (ANM 13074) esošu ērģeļu inventarizācijai un restaurācijas metodikas izstrādei.

Alūksnes muzeja pamatkrājumā esošās ērģeles ir unikāls 19.gs. mūzikas instruments. Ērģeles darinājis bijušais Jaunlaicenes pagasta "Kalnzvirgzdiņos" dzīvojošais dzirnavnieks Pelsis 19. gs. beigās vai 20. gs. sākumā. Iespējams, ka Pelsis ērģeļu izgatavošanā izmantojis kādas viņa rokās nonākušas senākas ērģeles, jo klaviatūra un vējlādes izskatās pēc profesionāla 19. gadsimta pirmās puses meistara darba. Bet to varēs noskaidrot tikai inventarizācijas gaitā. Pēc dokumentācijas izstrādes ērģeles plānots restaurēt un kā centrālo objektu novietot pils pirmā stāva agrākajā Ērģeļu istabā, lai telpas nosaukums būtu ne vien vēsturiskos dokumentos pamatots, bet arī iegūtu savu funkcionalitāti. Kā jau iepriekš vēstīts, Alūksnes Jaunās pils arhitektoniski mākslinieciskās inventarizācijas gaitā arhīvā tika atrasts 1898. gadā sastādītais kustamā īpašuma saraksts, kurā uzskaitītas mirušajam baronam Konstantīnam Pavlovičam Fītighofam piederējušās Alūksnes Jaunās pils telpas un tajā esošie interjera priekšmeti. Pateicoties šim dokumentam atklājās, ka līdztekus svinību zālei un vairākiem saloniem, pils pirmajā stāvā bijušas divas īpašas telpas – Fortepiano istaba un Ērģeļu istaba.

 

600, EUR piešķirti mākslas zinātniecei Baibai Gustei Alūksnes muzeja pamatkrājumā esošās tēlniecības kolekcijas izpētei.

Projekta mērķis ir izpētīt un sagatavot zinātniskos aprakstus Alūksnes muzeja pamatkrājumā esošajām skulptūrām, ietverot tēlnieku daiļrades izpēti, lai iezīmētu viņu devumu Alūksnei gan 20.gs. 2.puses, gan mūsdienu izvērtējuma kontekstā. Kā arī izveidot vispārēju Alūksnes muzeja tēlniecības darbu kolekcijas aprakstu, kurā iezīmētos svarīgākie akcenti Latvijas tēlniecības attīstības kontekstā.

1990-to gadu sākumā Alūksnes muzeja krājumu papildināja 25 daudzveidīgi, 10 dažādu autoru tēlniecības darbi, kas no 1974. līdz 1991. gadam bija eksponēti pie pils pieguļošajā parka teritorijā, un kopā veidoja mākslas darbu brīvdabas izstādi, kas tautā tika dēvēts par „Skulptūru dārzu”. 1990.gadu vidū muzeja telpās tika izveidota tēlniecības darbu atklātā krājuma pastāvīgā ekspozīcija, kas līdz šim brīdim nav piedzīvojusi būtiskus uzlabojumus.

Tēlniecības darbu izpēte Alūksnes muzejam ir nepieciešama, jo 2019. gadā plānots uzlabot pastāvīgo ekspozīciju “Skulptūras un citi nesenās pagātnes liecinieki”, to pārvietojot uz Alūksnes Jaunās pils (Alūksnes muzejs) pieguļošajā teritorijā esošo kultūrvēstures pieminekli – “Ledus pagrabu”, kas atrodas vistuvāk kādreizējam “Skulptūru dārzam”. Modernizējot ekspozīciju apmeklētāji arī varēs iegūt plašāku informāciju par skulptūrām un to autoriem.

Uzgaidiet... loading